1980 sonrası bilim kurgu filmlerinin kurgusal mekan üzerinden örneklerle analizi
The analysis of science fiction movies after 1980 with the examples on fictional spaces
- Tez No: 456218
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı 1980 sonrası bilim kurgu sinemasında, bilim kurgu ve alt türevlerini kurgusal mekân örnekleri üzerinden incelemek ve ortaya koymaktır. Bu bağlamda mekân ve kurgusal mekân kavramları irdelenmiştir. Kurgusal mekân; korku kurgu ve kurgusal mekân, fantezi kurgu ve kurgusal mekân, bilim kurgu ve kurgusal mekân olarak sınıflandırılarak tanımlanmıştır. Bilim Kurgunun tanımı detaylandırılmış, tarihçesi edebiyat ve sinema alanlarında derinlemesine incelenmiştir. Kurgusal mekânın algılanmasını belirleyen ana faktörler ve diğer faktörler bilim kurgu türleri üzerinden analiz edilmiştir. Bilim kurgu alt türleri ve 1980 sonrası filmler kurgusal mekânlar üzerinden analiz edilirken bilim kurgu türleri arasından bu tez kapsamında ele alınanlar üzerinde en çok eser yapılmış ve/veya güncel örneklerden ve kült sinema filmlerinden seçilmiştir. Bu kapsamda bilimkurgu filmlerinin algılanmasını belirleyen diğer faktörleri farklı bilim kurgu türlerindeki etkinliklerini saptamak üzere yaşları 25-50 arasında değişen akademisyenler ve tasarımcıları kapsayan 50 kişiyle bir anket çalışması gerçekleştirilmiş ve anket sonuçları değerlendirilerek sonuca eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and introduce science fiction and its sub-variants through the examples of fictional space in post-1980 science fiction cinema. İn this context the concepts of space and fictional space is explicated. fictional space is defined and classified as, horror fiction and fictional space, fantasy fiction and fictional space and science fiction and fictional space. The definition of science fiction has been elaborated, reviewed history and literature in the field of cinema. the main factors and other factors determining the perception of fictional space were examined. In this thesis, the most recent works and current examples and cult classic movies, among the science fiction genres were selected, While sub-variants of science fiction and films after 1980 were analyzed through fictional spaces. In this context, a survey study was carried out with 50 people including academicians and designers aged between 25 and 50, in order to determine the other factors that determine the perception of science fiction films in different science fiction types, and the survey results were evaluated and added to the result.