Oksitlenmiş refrakter Au/Ag cevherlerinin siyanürlenmesinde öğütme ve alkali işlemin etkisi
Effect of grinding and alkali pretreatment in before cyanidation of oxidized refractory Au/Ag ores
- Tez No: 456229
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Niğde–Ulukışla/Bolkardağ Au/Ag (8,6 gr/t Au ve 176 gr/t Ag) cevheri; kalsit, barit, kuvars ve kil mineralleri ve çoğunlukla limonit, götit, serüzit, smitsonit, hidrozinkit, hemimorfit ve jarosit minerallerini içeren oksitlenmiş bir cevherdir. Direkt siyanürleme ile yaklaşık %30 Ag ve %50 Au kazanımlarına ulaşılabilmesi nedeniyle refrakter olarak tanımlanmıştır. Mineralojik incelemeler altının nabit ve elektrum şeklinde küçük boyutlarda (
Özet (Çeviri)
Niğde–Ulukışla/Bolkardağ Au (8,6g/t) and Ag (176g/t) ore is an oxidized ore composed of calcite, barite, quartz, clay minerals and mostly limonite, goethite, cerrusite, smithsonite, hydrozincite, hemimorphite and jarosite minerals. The ore is defined as refractory due to recoveries of about 30% Ag and 50% Au by direct cyanidation. Mineralogical investigations have showed that gold was in native form and in the form of electrum as fine particles (