Busbar enerji dağıtım hatlarının geniş bant PLC kanal modellemesi ve başarım analizi
Broadband PLC channel modeling and performance analysis of busbar energy distribution systems
  1. Tez No: 456237
  2. Yazar: ZEYNEP HASIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Akıllı şebeke ile temelde enerjinin üretiminden son tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreçlerin yönetilebildiği ve kontrol edilebildiği bir şebeke alt yapısı hedeflenmektedir. Enerjiyi etkin kullandırarak artan tüketimi gereken arz kalitesine ulaştırmayı ve varlık optimizasyonunu iyileştirmeyi hedefleyen akıllı şebeke mimarisi, güvenilir ve ihtiyaca göre genişletilebilen bir haberleşme alt yapısıyla sağlanabilir. Bu nedenle bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu alanda etkin kullanımı büyük önem taşır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında, dağıtım şebekesinin önemli bir kısmını oluşturan busbar dağıtım sistemleri geniş bant veri iletim ortamı olarak incelenmiştir. Busbar dağıtım hatları, ölçülen Sparametreleri kullanılarak iletken kesitine ve frekansa bağlı yeni bir RLGC (f, A) modeli ile modellenmiş ve busbar iletim hattı parametreleri elde edilmiştir. Busbar PLC kanalı N adet dallanması olan bir ağ gibi davranır. Tek dallanmalı bir ağın S-parametrelerine dayalı aşağıdan-yukarıya (BU) yaklaşım ile frekans bölgesinde bir kanal modelleme yoluna gidilmiş ve sistemin tümü kaskat bağlı N adet tek dallanmalı ağlar olarak düşünülmüştür. Farklı ağ topolojilerini gerçeklemek üzere bir simülatör ara yüzü oluşturulmuştur. Burada verici ve alıcı arasındaki hat uzunluklarının, dal özelliklerinin (sayısı, uzunluğu, konumu) ve yük empedanslarının kanalın transfer fonksiyonu üzerindeki etkisi incelenmiş, bu değişimlerin kanal kapasitesindeki etkisi de araştırılmıştır. İlaveten, farklı ağ topolojilerinde kanalın etkin gecikme yayılımı hesapları yapılmış ve BER başarımları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the smart grid, a network infrastructure managing and controlling processes from energy generation to final consumption is targeted. Smart grid architecture aiming to provide the level of quality of supply required for increased consumption and improve asset optimization by an efficient use of energy can be achieved through a communication infrastructure that is reliable and can be extended based on needs. Thus, effective use of information and communication technologies in this field is crucial. In this regard, this thesis examined busbar distribution systems, which constitute a significant part of the distribution network, as a broadband data transmission medium. Busbar distribution lines were modeled with a novel RLGC (f, A) model based on conductor cross-section and frequency by using the measured S-parameters, and busbar transmission line parameters were obtained. Busbar PLC channel can be defined as N-branch network. A frequency domain channel modeling was performed through a bottom-up (BU) approach based on S-parameters of a single branch network. The whole channel was regarded as N cascaded single-branch networks. A simulator interface was created to implement different network topologies. The effects of line lengths, branching properties (number, length, position) and load impedances on the transfer function of the channel between the transmitter and the receiver were examined, and the effect of these changes on the channel capacity was investigated. In addition, the rms delay spread of the channel in the different network topologies was calculated, and BER performances were obtained.