Anadolu'da dağılım gösteren bazı kahverengi alabalık (Salmo trutta labrax, S. t. caspius, S. t. abanticus) hibritlerinin kuluçka performansları ve mikrosatellit dna belirteçlerine dayalı parental analizi
Hatching performance of some brown trouts (Salmo trutta labrax, S. t. caspius, S. t. abanticus) hybrids distrubuted in Anatolia and parentage analysis based on microsatellite dna marker
- Tez No: 456238
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Genetik, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Genetics, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ülkemizde dağılım gösteren üç alabalık türü olan Karadeniz Alabalığı (Salmo trutta labrax), Aras Alabalığı (Salmo trutta caspius) ve Abant Alabalığı (Salmo trutta abanticus) arasında hibridizasyon gerçekleştirilmiştir. Hibrit bireyler ile saf türlerin kuluçka performansları karşılaştırmalı olarak araştırılmış ve 16 adet mikrosatellit belirteç kullanılarak bireylerin ebeveyn analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda bütün gruplardan hibrit bireyler elde edilmiştir. Gözlenme çıkış ve serbest yüzmeye başlama süreleri sırasıyla 20-23 gün; 37-39 gün ve 54-65 gün arasında değiştiği hesaplanmıştır. Döllenme oranı 94,26±2,70 ile 99,89±0,06, çıkış oranı 26,24±6,65 ile 50,15±8,82 arasında değişmektedir. Larval yaşam oranı 34,73±13,13 ile 64,79±12,65; kuluçka randımanı ise 24,81±6,42 ile 49,03±8,18 arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda gruplar arası anlamlı bir fark bulunamamıştır. Mikrosatellit analizi sonucunda gruplar lokus başına 1-9 arasında allele sahip olduğu ve etkili allel sayısının 2,04- 3,51 arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapılan ebeveyn analizi sonucunda ebeveynlerinden yalnız bir tanesi bilinen yavruların kombine dışlama oranları >99,99 olarak hesaplanmıştır. Böylece yavruların ebeveynlerinin hangi bireyler olduğu net bir şekilde belirlenebilmektedir. Ayrıca analiz sonucunda yavrulara en fazla gen aktarımının anneden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, interspesific hybridisation was carried out in three brown trout species, Black sea trout (Salmo trutta labrax), Caspian trout (Salmo trutta caspius) and Abant trout (Salmo trutta abanticus), distributed in Anatolia. Hatching performance of hybrids and purebred was investigated comperatively and parantage analysis was conducted using 16 microsatellit loci. Hybrids were obtained from all of the interspesific hybridisations. Eyeing, hatching and swim up durations was calculated as 20-23 day, 37-39 day and 54-65 day, respectively. Fertilisation rates were varied between 94.26±2.70 and 99.89±0.06. Hatching rates were ranged between 26.24±6.65 and 50.15±8.82. Larval survival rates were between 34.73±13.13 and 64.79±12.65 while incubation efficiencies were ranged between 24.81±6.42 and 49.03±8.18. There were no significant differences between groups. Based on microsatellite analysis, groups had 1-9 alleles per loci and effective allele size was calculated as 2,04- 3,51. In the parantage analysis, combined power of exclusion was >99,99 when at least one parent known. Therefore parent of offspring could be determined clearly. In addition, it was determined that gene transfer from mother to the offspring was clearly higher than that of father.