Yapı biyolojisi açısından günümüz konutlarında iç mekan yüzey kaplama malzeme tercihleri ve tercih nedenleri üzerine bir irdeleme: Trabzon örneği
Structural biology in terms of use an interior surface coating materials discussion in present-day housing: The case of Trabzon
  1. Tez No: 456236
  2. Yazar: NARMIN AKBARIHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan çalışma günümüz konutlarında iç mekan yüzey kaplama malzemesi tercihlerinin ve tercih sebeplerinin yapı biyolojisi açısından değerlendirilmesini konu edinmiştir. Çalışmanın amacı, tasarımcıların malzeme tercihlerinin yapı biyolojisi açısından değerlendirilmesi ve tercih nedenlerinde insan sağlığını bir değişken olarak ne derecede göz önünde bulundurduklarının ortaya koyulmasıdır. Elde edilen sonuçların, tasarımcılar tarafından tercih edilen malzemelerin insanın biyolojik sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme getireceği konuya dikkat çekilmesi ve farkındalık yaratılmasına aracı olacağı beklenmektedir. Çalışma literatür araştırmalarının da yer aldığı genel bilgiler, alan çalışması, bulgular ve irdeleme bölümleri ile sonuçlar ve önerilerden oluşmaktadır. Genel bilgiler kısmında problem tanımlanmış, araştırmanın temel varsayımları, amacı, önemi ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiştir. Devamında ise yapı biyolojisi ve temel ilkeleri, yapı biyolojisi açısından mekanın temel özellikleri, malzeme seçimi ve malzemeden kaynaklı kirleticiler üzerinde durulmuştur. Konut tipleri ve yerleşim düzeni ele alınarak açıklanmıştır. Alan çalışması kısmında, tasarımcılar ile tasarımcıların uygulamasını gerçekleştirdikleri konutlarda iç mekan yüzey kaplama malzeme tercihleri ve tercih nedenlerinin yanı sıra bir tercih faktörü olarak kullanıcı sağlığı konusundaki tutumları, yüz yüze görüşmeler yapılarak ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda müstakil konutlar, toplu konutlar ve tekil apartmanlarda tasarımcılar tarafından yapılan iç mekan yüzey kaplama malzeme tercihleri ve tercih nedenlerinin birbirlerine göre farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca tasarımcıların insanın biyolojik sağlığı faktörünü uygulamada çoğu zaman göz önünde bulundurmadıkları, özellikle ekonomik nedenlerin bu konuda daha belirleyici olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak tasarımcıların malzeme tercihlerinde insan sağlığının göz önünde alınması konusundaki tutumlarının, düşünce ve pratikte değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda konu ile ilgili bir takım öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the preferences and the reasons of them on interior surfacing materials of presentday housing. The aim of this dissertation is to demonstrate how much do designers consider material choices as a human health factor. It is predicted that the obtained results would take attention and create awareness about the mentioned issue. This study is composed of the general introduction which contains literature, the field study, the findings and analyses, conclusions and recommendations. In the general introduction chapter the problem is identified and the information is given about the basic assumptions, the aim and the importance of the study. Then followed by some statements about building biology principles, the basic features of place in terms of biology, material choices and pollutions caused by materials, described by housing types and interior components. In the chapter of field study designers and the housings in which the mentioned designs are implemented, in addition to interior surfacing material preferences and their reasons their attitude as a choice factor about consumers health are demonstrated using face to face meetings. As the obtained results the choices taken by designers and their reasons somewhat differs between private houses, corporate housings and private apartments. Especially considering economic reasons, designers in practice do not pay enough attention about human health factors. As a result identifying that designers and building contractors do not have enough knowledge about material's effects on human health, some recommendations are given accordingly..