Çatlaklı elastik kirişlerin dinamik davranışlarının analitik, sayısal ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
Analytical, numerical and experimental investigation of dynamic behavior of cracked elastic beams
- Tez No: 456246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, çatlaklı elastik kirişlerin serbest ve zorlanmış titreşimleri ele alınmıştır. Çatlağın kiriş davranışı üzerindeki etkileri; analitik, sayısal ve deneysel yöntemlerle incelenmiştir. Sunulan tez çalışması, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuyla ilgili literatürde mevcut çalışmalar özetlendikten sonra, çatlaklı kirişin serbest ve zorlanmış titreşim karakteristiklerinin elde edilmesinde kullanılan yöntemlere ait formülasyon verilmiştir. İkinci bölümde, seçilen konsol kirişin hasarsız ve hasarlı durumları için dinamik karakteristiklerin analitik, sayısal ve deneysel olarak elde edilmesi sunulmuştur. Ayrıca hareketli yük altındaki basit kirişin, hasarsız ve hasarlı durumları için dinamik karakteristiklerinin transfer matrisi yöntemiyle elde edilmesi ve hareketli yük altındaki zorlanmış titreşim davranışına ait bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, çatlaklı konsol kirişin serbest titreşim karakteristikleri için kullanılan üç yöntemden elde edilen sonuçların karşılaştırılması verilmiştir. Ayrıca, basit kirişin zorlanmış titreşiminde, hasarsız ve hasarlı durumlar için kiriş orta noktasında meydana gelen yer değiştirmeler ile hasarlı kirişler için orta noktada hesaplanan gerilme şiddeti faktörleri sunulmuştur. Dördüncü bölümde, tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ile çalışmanın devamı niteliğinde olabilecek bazı öneriler sunulmuştur. Çalışma sonucunda, bir yapı elemanındaki çatlağın varlığı, miktarı ve boyutlarının o yapı elemanının dinamik karakteristikleri ve davranışı üzerinde son derece etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, free and forced vibrations of cracked elastic beams are considered. The effects of the crack on the beam behavior are analyzed by analytical, numerical and experimental methods. The present thesis consists of mainly four chapters. In the first chapter, after summarizing the related literature, the formulation of the methods used to obtain free and forced vibration characteristics of the cracked beam is given. In the second chapter, analytical, numerical and experimental results of the dynamic characteristics for the undamaged and damaged cantilever beams are presented. In addition, the dynamic characteristics of the simple beam under moving load are obtained by the transfer matrix method for undamaged and damaged cases, and the information on the forced vibration behavior under moving load is presented. In the third chapter, comparison of the dynamic characteristics of the cracked cantilever beam obtained from the three methods is presented. In addition, displacements at the mid-point of the beam are given for the undamaged and damaged cases in the forced vibration of the simple beam, as well as the stress intensity factors calculated at the mid-point for the damaged cases. In the fourth chapter, the results of the study and some suggestions for future studies are presented. As a conclusion, it is observed that the presence amount and dimensions of a crack in a building element have a great effect on its dynamic characteristics as well as its response to dynamic loads.