Trabzon belediye meclis zabıtnameleri ve şehrin imarına yönelik faaliyetler (1931-1958)
Documents of Trabzon municipal council and the activities related to urban reconstructions (1931-1958)
- Tez No: 456247
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSKENDER TULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son yıllarda gittikçe önem kazanan yerel tarih çalışmaları, özellikle de Erken Cumhuriyet Dönemi şehir tarihi araştırmaları için en önemli belge gruplarından birisini Belediye Meclis Zabıtnameleri oluşturur. Bu çalışmada, başta belediyecilik olmak üzere şehir tarihi bağlamında son derece önemli bilgiler içeren, dönemin zihin dünyasına paralel şehrin beledî hizmetlerine yönelik pek çok tartışmanın izlendiği bu belge grubu tanıtılmıştır. Tez, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Genel Bilgiler bölümünde, sorun belirlenip; meselenin Belediye Meclis Zabıtnameleri'ne nasıl getirildiğine dair bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu aşamada kentin 1931'e gelene kadar yaşadığı siyasi, toplumsal ve kültürel olaylar doğrultusunda Belediyecilik faaliyetleri üzerine ışık tutulmuş; yaşananları anlatan belge ve kaynaklar incelenerek olaylar anlaşılmaya ve açıklanmaya başlanmıştır. İkinci bölüm olan Yapılan Çalışmalar bölümünde, 1931-1958 yılları arasında tutulan, 12 cilt halindeki Trabzon Belediye Meclis Zabıtnameleri incelenmiş ve İçerik, Belediye Meclis Üyeleri, Encümenler, Çalışma/Mesai Raporları ve Belediye İmar Faaliyetleri olarak sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölüm olan Bulgular ve İrdeleme bölümünde, Zabıtnamelere Göre Belediye İmar Faaliyetleri belirli meseleler üzerinden sınıflandırılmıştır. Bunlar; mimarlık ve şehir tarihi bağlamında önemli bir belge grubu olarak belediye meclis zabıtnameleri, şehrin müstakbel imar planını yaptırma girişimleri, Atatürk heykeli yaptırma girişimleri, yolların onarımı ve açılması ve istimlak faaliyetlerdir.Dördüncü ve son bölüm olan Sonuçlar bölümünde, ortaya çıkarılan beş başlık üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipality Council Minutes are one of the most important groups of documents for local history studies gaining importance in the recent years. In this study, this group of documents including highly significant information in the context of the history of the city, and where many discussions are followed regarding the municipal services in the city in parallel with the mindset of that period. The thesis is consisted of four main chapters. In the first chapter, General Overview, the problem is detected and defined, and information was provided on how the question was related with Municipality Council Minutes. At this point, municipal activities are shed light in line with the political, social and cultural events experienced by the city until 1931, and it is started to unveil and explain the events by examining the documents and sources revealing what happened. In the second chapter, Literature Review, Trabzon Municipality Council Minutes in 12 volumes, which were kept between the years 1931-1958, are analysed and classified into; Content, Municipality Council Members, Commissions, Work/Shift Reports, and Municipality Reconstruction Activities. In the third section, which is the Findings and Discussion, the Urban Reconstruction Activities according to the Documents of Municipal Council have been classified through some issues. These are; municipal council documents as an important body of documents in relation to architecture and the history of the city, the attempts to make the intended reconstruction plan of the city, the attempts to make Atatürk statue, the repairment and the opening of the roads, and the expropriation activities. In the Conclusion section, which is the fourth and the last one, an evaluation has been made throughout five ascertained topics.