Videolarda çerçeve kopyala yapıştır sahteciliği tespiti
Frame duplication detection forgery in videos
  1. Tez No: 456260
  2. Yazar: IŞILAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kötü niyetli kullanıcılar kolaylıkla bir nesnenin veya olayın kapatılması amacıyla videolar üzerinde değişiklik yapabilmektedirler. Bu kişiler, videolardan çerçeve silme, videolara çerçeve ekleme veya çerçevelerin bir kısmını kopyalayarak, aynı video içerisine yapıştırma ile sahtecilik yapmaktadırlar. Videolar üzerinde yapılan değişimler videolarda çeşitli istatistiksel izler bırakmaktadır. Bu izlerden yola çıkarak sahtecilik tespiti yapılabilmektedir. Bu tez kapsamında videolar üzerinde gerçekleştirilen çerçeve kopyala-yapıştır sahteciliği tespiti üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla literatür de mevcut yöntemler incelenmiş, sıkıştırma ataklarına karşı dayanıklı yeni yöntemler önerilmiş ve deneysel sonuçları rapor edilmiştir. Önerilen yöntemler literatürde var olan diğer yöntemlere kıyaslandığında daha yüksek doğrulama ve daha kısa icra zamanı sağlayarak etkin sahtecilik tespiti gerçekleştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Malicious users can edit videos for hiding an object or incident. These people can make forgery as frame deletion from videos, insertion frames into videos and duplication some of frames in the videos. The changes made on the video leave statistical traces in the video. Forgery detection is done from these traces. In this thesis scope, frame duplication forgery detection in videos is studied. The current methods in literature is investigated, new methods that robust against compression attacks is suggested, and experimental results are reported. The proposed methods perform effective forgery detection and provide faster execution time compared to other methods in the literature.