Uydu ve yüksek rakımlı platform (Haps) için Trabzon şehri direkt görüş (LOS) olasılıklarının kestirimi
Line of sight (LOS) probability prediction for satellite and haps communication in Trabzon city, Turkey
  1. Tez No: 456265
  2. Yazar: VOLKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Herhangi bir yerleşim yeri için, direkt görüş(LOS) olasılık değerlerini belirlemek önemli bir konudur. LOS olasılık değerleri belirlendiğinde, ilgilenilen bölgedeki sinyalin şiddeti doğru şekilde kestirilebilir. Buna paralel olarak, haberleşme yapılacak bölgedeki yayılım modelleri, yol kaybı modelleri oluşturulabilir. Trabzon dijital haritasında en çok bilinen 26 cadde üzerinde ARCGIS'in alt modülü olan ARCMAP ile çeşitli işlemler uygulanmıştır. Bu tezde Yeryüzeyi düz olarak kabul edilmiştir. Matlab ortamında LOS olasılığını hesaplayan bir algoritma oluşturulmuştur. LOS olasılık değerleri için en önemli parametre yükselme açısıdır. Bu çalışmada azimut açısı gözönüne alınmamıştır, yani sıfır derece kabul edilmiştir. 26 caddenin yükselme açısına bağlı olarak LOS olasılığı hesaplanmıştır ve LOS olasılık grafikleri çizilmiştir. Bulunan bu LOS olasılık değerlerinin Matlab programında çizilen grafikleri incelenmiştir ve Matlab programında eğri uydurma aracı olan CFTOOL kullanılarak LOS olasılıklarının, en iyi Gompertz ve Weibul dağılımlarına uygunluk gösterdiği saptanmıştır. Gompertz ve Weibul dağılımlarında bazı manipülasyonlar yapılarak; Gompertz2 ve Weibul2 fonksiyonları elde edilmiştir. Bu son elde edilen dağılımların bazı sokak ve caddelerde diğer orjinal Gompertz ve orjinal Weibul dağılımlarından daha iyi uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Dijital haritanın GIS analizleri sonucunda elde edilen alfa,beta ve gama parametreleri 26 cadde için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bu üç parametrenin sokaklara göre değişimi incelenmiştir ve aralarındaki korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For Any built-up areas, direct line of sight (LOS) is an important issue to determine LOS probability values. If LOS probability values is determined, the intensity of the signal in regions of interest can be estimated correctly. Accordingly, propagation and path loss models can be created in regions which wireless communications are made. The most well-known 26 streets in the Trabzon digital map has been applied to various processes in ArcMap module of ARCGIS software. In this thesis, it has been recognized as the Earth's surface is flat. It is created an Matlab algorithm that calculates LOS probability. The most important parameter is the angle of elevation for LOS probability values. The most important parameter is the angle of elevation for LOS probability values. In addition this, azimuth angle doesn't take into this study. LOS probability for twenty-six streets is calculated depending on the angle of the elevation and LOS probability graphics are plotted. After that, it is observed that LOS probability values are the best compatible with Gompertz and Weibul distribution using cftool which is curve fitting in Matlab. To obtain the best compatible with these distributions, It is made some manipulations in Gompertz and Weibull distrubition cdf. Alfa,beta and gama parameters which are obtained as a result of GIS analysis of digital map are calculated for interested streets. Change of the three parameters are observed for the streets and it is made correlation analysis between this three parameters.