Web tabanlı GNSS değerlendirme servislerinde hassas nokta konumlama tekniğinin incelenmesi
The performance of precise point positioning technique in the Web based GNSS process service
- Tez No: 456264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde uydulara dayalı konum belirleme tekniklerinin mesleğimizde aktif olarak kullanılması, yeni ölçü yöntemlerinin ve bu ölçüleri değerlendirme programlarının geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır. Bu tez çalışmasında hassas nokta konumlama tekniğine (PPP) göre aynı IGS noktalarına ait sadece GPS ve GPS+GLONASS ölçülerinin web tabanlı CSRS-PPP ve MagicGNSS servislerinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Uygulamada kullanılan IGS noktaları belirlenirken, GPS ve GLONASS uydularından sinyal almalarına ve farklı enlemlerde olmalarına dikkat edilmiştir. Uygulamanın birinci kısmında, üç IGS noktasına ait 24 saatlik RINEX verisi 0.5, 1, 2, 4 ve 8 saatlik dilimlere ayrılarak oluşturulan her veri seti için değerlendirmeler yapılmıştır. Uygulamanın ikinci kısmında ise dört IGS noktası için Ocak ve Temmuz aylarında 24 saatlik RINEX dosyalardan oluşan bir haftalık veri setleri kullanılmıştır. Her iki uygulamada kullanılan veri setleri, sadece GPS ve GPS+GLONASS uydularının ölçülerini içerecek şekilde düzenlenmiştir. Uygulamada kullanılan noktaların IGS'nin sitesinde yayınlanan günlük kartezyen koordinat değerleri gerçek değerler olarak alınmıştır. Tüm noktalara ait veri setleri PPP yöntemine göre CSRS-PPP ve MagicGNSS servislerinde değerlendirilip gerçek değerlerinden farkları alınarak sonuç değerler istatistiksel olarak incelenmiştir. Buna göre her bir nokta için, ölçü sürelerinin, yalnızca GPS ve GPS+GLONASS uydu ölçülerinin, atmosferik koşulların ve farklı iki web tabanlı yazılımın sonuç değerler üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today in our profession actively use the location positining technique based on the satellites ,new measurment methods and these measurement evaluation programs are needed to develooped. İn this study it's aimed Precise Point Positining (PPP) ,IGS point using GPS and GPS+GLONASS measurments ,in the first part of this study used tree point from IGS network for the purpuse 24 hour daily RINEX data each point are divided into 0.5,1,2,4 and 8 hour segment,in the second part used four point from IGS network for two period (January and Julay) 24 hour daily a week in two period in practice then entine data set both only GPS and GPS+GLONASS measurments.the selected point from IGS network be careful to be in different latitude,points that used in this study obtained from IGS site and the daily cartesian coordinate are receip it a real values, all points processed by using CSRS-PPP and MAGIC-GNSS web based online GNSS service using only GPS and GPS+GLONASS measurs ,then taking the difference from the real values ,resaltus of the values are statistically examined.