Comparison of different bracing patterns for self-support communication towers
Kendınden destekli iletşim kuleleri için farklı kafas biçimlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 456287
  2. Yazar: KAMIRAN MOHAMMED ALSILEVANAI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çelik kafes iletişim kulelerinde yanal yük direncini önemli ölçüde sağlayan takviyeli sistemlerdir. Çelik kafes kuleler için çeşitli takviye sistemleri bulunmaktadır. Bu çalışma belirli bir dizi kule yüksekliği için ekonomik takviye sistemini tanımlamaya odaklanmıştır. 40 m 50 m ve 60 m yükseklikteki kuleler, yerçekimi yükleri ve yanal yüklerin etkisi altındaki yedi farklı dikdörtgen tabanlı ve dört farklı üçgen tabanlı takviye sistemli kuleler için farklı ile tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Buna ek olarak, TOWER programında Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği (ANSI / TIA-222-G) standartı kullanılarak kulelerin tasarımı ve analizi yapılmıştır. TOWER programı hem doğrusal hem de doğrusal olmayan analizleri etkin ve güvenilir bir şekilde yapabilmektedir. Çeşitli takviye sistemlerinin karşılaştırılması kule ağırlığı, yapı temel frekansı, maksimum eleman kullanımı, maksimum devrilme momenti, salınım ve bükme değerleri temel alınarak yapılmıştır. En düşük ağırlık, dikdörtgen tabanlı kuleler için KD ve YD tipi takviye sistemlerinde. Üçgen tabanlı kulelerde X ve XB tipi takviye sistemleri elde edilmiştir. Dikdörtgen ve üçgen tabanlı kuleler için, X ve K tipi takviye sistemleri salınım değerlerine göre en iyi performansı vermektedir. Y tipi takviye sisteminin 60 m yüksekliğindeki kule için doğrusal olmayan analize göre yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The significant system providing lateral load resistance in steel lattice communication towers is the bracing system. There are various kinds of bracing systems for steel lattice towers. This study has focused on identifying the economic bracing system for a given range of tower heights. Towers of height 40 m, 50 m, and 60 m have been designed and analyzed with seven rectangular base and four triangular base towers with different types of bracing systems under design loads. TOWER program is utilized for the design and analysis of towers using the Telecommunication Industry Association (ANSI/TIA-222-G) standard code specification. The TOWER program is capable of performing both linear and nonlinear analyses with more efficiently and reliably. Comparison of the various bracing system is assigned based on the weight of tower, structure fundamental frequency, maximum element usage, maximum overturning moment, sway and twist values. The smallest weight is obtained at KD and YD type bracing systems for rectangular base towers. In the case of triangular base towers, X and XB type bracing systems give the smallest weight design. The best performance according to sway and out of plumb values are obtained at X and K type bracing system for rectangular and triangular base towers. It is worth to mention that Y type bracing system is failed in nonlinear analysis at 60 m height tower.