Retrofitting of rc columns to enhance the seismic response of moment resisting frames
Betonarme çerçeve sistemlerin sismik davranışının kolon güçlendirilmesi ile iyilestirilmesi
- Tez No: 456291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kapasite ve süneklik yetersizliği nedeniyle, düşey yüklere göre tasarlanmış veya daha önceki yönetmeliklere göre tasarlanmış binalar son depremlerde iyi performans göstermemiştir. Sismik riski azaltmak için, mevcut yapı stoğu üzerinde gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, 3, 5 ve 7 katlı mevcut betonarme binaların mantolama yöntemi kullanılarak güçlendirilmesi incelenmiştir. Bunun için farklı kalınlıklarda betonarme mantolama, kolon güçlendirme stratejileri düşünüldü. İnceleme yapılan yapıların içteki, dıştaki ve tüm kolonları 10, 15 ve 20 cm kalınlıklarda betonarme mantolama uygulanması ile güçlendirildi. Bütün yapılar, sonlu elemanlar programı kullanılarak kare kolonlara sahip 2 boyutlu betonarme çerçeve olarak modellendi. Doğrusal olmayan statik (itme) analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizi kullanılarak, güçlendirilmemiş ve güçlendirilmiş çerçeve modellerin sismik performansı incelenmiştir. Her bir yapısal sistem için kapasite eğrisi, taban kesme kuvvet oranı, başlangıç rijitlik oranı, çatı yer değiştirmesinin zamana bağlı değişimi, kat yer değiştirmesi ve katlar arası ötelenme oranı hesaplandı ve karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The gravity load designed or previous code designed buildings did not behave well during recent earthquakes on account of insufficient capacity and ductility. To lessen the seismic risk, special attention needs to be paid on such existing building stock. In this study, an attempt has been made to retrofit 3, 5, and 7 storey existing reinforced concrete (RC) buildings by means of RC jacketing. For this, different thicknesses of RC jacketing and column jacketing strategies were considered. The internal, external and full old columns of the case study structures were strengthened by applying 10, 15 and 20 cm thicknesses of RC jacketing. All structures were modeled as 2D RC frames having square columns using a finite element program. The seismic performance of the unretrofitted and retrofitted frame models were examined through the nonlinear static (pushover) analysis and nonlinear time history analysis. Capacity curve, base shear ratio, initial stiffness ratio, roof displacement versus time history, storey displacement, and inter-storey drift ratio were computed and discussed comparatively for each structural system.