Design and construction of an embedded system for measuring power of house appliances
Ev aletlerının güçünün ölçülmesi için gömülü sistem tasarımı ve yapımı
- Tez No: 456292
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aşırı enerji kullanımı, enerji krizi, küresel iklim ve insanlık için bir tehdit haline gelmiştir, bu nedenle uygun enerji tasarrufu ve yönetim teknolojileri geliştirilmesi zorunludur. Elektrik sektörü şu an konut sektöründe gelişmiş ülkelerde toplam elektrik enerjisi tüketiminin% 30'unu oluşturan küresel enerji dengesine önemli katkı yapanlardan birisidir. Son on yılda, enerji yönetimi tüm dünyada sıcak bir konudur. Elektrik şebekesini enerji tasarrufu ve verimli kullanımı için akıllı şebekeye yükseltmek ve ev aletlerinin akıllı sayaç ile tepki vermesini gerektirmesine rağmen, ev aletleri her zaman enerjilerini yönetmek ve işlemekte zorlanırlar. Yönetilmeyen enerji tüketimi de tüketicinin bütçesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu tez, enerji tüketimini ölçme ve görüntüleme özelliklerini sağlayan akıllı fişli bir cihaz sunmaktadır. Ayrıca, akıllı fişler bir PC'de önerilen bir çerçeveyle kablosuz olarak iletişim kurar ve uygun bir yük tanımına ve kullanım süresi fiyatına dayalı ev aletleri kullanımı için bir zamanlama planı sağlayarak müşterinin konforundan ödün vermeden kesintisiz müşteri katılımını sağlayabilen ev enerji yönetimi sağlar. Bu şekilde, sistem, pik yük talebi boyunca önemli miktarda üretim değerlendirmesi kullanılıyorken, ev sahiplerini bu tür programlara katılmaya ve pik yük durumu sorununu hafifletmeye teşvik edebilir. Sonuçlar pik saatlerde akıllı priz kullanımın enerji tüketimi oranında etkin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The excessive usage of energy has become a threat to energy crisis, global climate and humanity, therefore, it is mandatory to develop proper energy saving and management technologies. The electricity sector is one of the main contributors to the global energy balance, which now accounts for 30% of total electricity consumption in developed countries in the housing sector. Over the last decade, energy management has been a hot topic across the whole world. Despite of upgrading the electricity grid to the smart grid for saving and efficient use of energy and involving householders to demand response via smart meter, household appliances always find it difficult to manage and handle their energy consumption. Unmanaged energy consumption also has a negative effect on the consumer's budget. The thesis presents a smart plug device which provides features to measure and display energy consumption. Furthermore, the smart plugs wirelessly communicate with a proposed framework on a PC enables home energy management, which can offer seamless customer participation without sacrificing customer comfort by providing a schedule plan for home appliances usage based on an appropriate load definition and the time of use pricing. This way the system could encourage more homeowner to participate in such program and alleviate the problem of peak load situation, while a significant amount of generation asset is used for the time during the peak demand. The results showed the effectiveness of using the smart plug on energy consumption rate during peak hours.