Modeling scouring around bridge piers with different geometries
Farklı geometrideki köprü ayakları etrafında oluşan yerel oyulmanın modellenmesi
  1. Tez No: 456303
  2. Yazar: ARKAN HAMZA IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Köprü ayakları etrafında oluşan oyulma, köprülerin zarar görmesinin ana nedenlerinden biridir. Köprünün yıkılması felaket bir olaydır. Oyulma nedenlerini incelemek, yerel oyulma üzerinde büyük bir etkiye sahip olan köprü ayak şekli ve geometrisi ve çözüm olasılıkları hakkında bir fikir verecektir. Bu konuda yapılan çalışmalar düzgün olmayan köprü ayak şekillerinin geometrisi hakkında yeterli deneysel ve sayısal çalışma olmadığını göstermektedir. Flow-3D, üç farklı köprü ayak modelinin etrafında oluşan yerel oyulmayı azaltma olasılığını incelemek üzere gerçekleştirilen deneysel bir literatür araştırmasına dayanan, üç köprü ayağı çevresinde oluşan yerel oyulmayı incelemek için kullanıldı. Dairesel model ve“membaya bakan yuvarlak burunlu köprü ayağı (US-FRNP) (10-4) cm”ve“mansaba bakan yuvarlak burunlu köprü ayağı (DS-FRNP) (4-10) cm”köprü ayağı modeli sabit ve hareketli taban koşulunda sayısal modelleme yapılmıştır. Sonuçlar, deneysel ve sayısal modeller arasında mükemmel bir anlaşma olduğunu ve her iki çalışmanın karşılaştırmalarının sonucu olarak,“mansaba bakan yuvarlak burunlu köprü ayağı (DS-FRNP)”modeli oyulma derinliğini ve hacmini azaltmak için etkili bir karşı önlem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Scouring around bridge pier considered as one of the main reasons of bridge failure. Failure of the bridge structure is a catastrophic phenomenon. Studying the causes of scouring will give an idea about the solution probabilities, the shape and geometry of bridge piers has a great influence on the local scour. A literature review showed that there is still a lack of experimental and numerical investigation on the influence of the non-uniform pier geometry. Flow-3D was used for simulating of three-dimensional model to study local scouring around three different models of bridge piers based on an experimental study from literature which is performed to study the probability of reducing local scouring around a three different bridge pier models, one circular model and two non-uniform pier shapes with different orientations of bridge piers named as“upstream-facing round nosed pier (US-FRNP) (10-4)cm”and“downstream-facing round nosed pier (DS-FRNP) (4-10)cm”according to flow direction in a fixed flatbed and scoured bed condition. The results showed a good agreement between the experimental and numerical models and result from comparisons from both studies reveal that“downstream facing round-nosed bridge pier (DS-FRNP)”is an efficient countermeasure to lessen both scour depth and volume.