Derivation of empirical formulations predicting the scouring depth around the bridge piers and comparing them with the existent formulations in the literature.
Köprü iskelesi etkinliklerini öngören ampirik formülasyonların türetimi ve literatürdeki mevcut formülasyonlarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 725983
  2. Yazar: RAMA JOUBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Köprü ayaklarının etrafındaki yerel ovma, muhtemelen önemli ekonomik kayıplara ve insani kayıplara neden olan, köprü arızasının en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak, bu sürece dahil olan çeşitli unsurlar nedeniyle, yerel oyulmanın tam derinliğini tahmin etmek zordur. Bu araştırmanın ana amacı, çağdaş bir hassas hesaplama modelleme yaklaşımı olan Gen Ekspresyonu Programlama (MEGEP) kullanarak bir köprü ayağı etrafındaki yerel temizleme derinliğini tahmin etmek için ampirik formüller geliştirmektir. Deneysel denklemler, ayak formu, akış derinliği, akış yoğunluğu, ayak genişliği ve akış yönü açısı dahil olmak üzere çeşitli kritik faktörler kullanılarak türetilmiştir. Tüm bu faktörler boyutsal analizden türetilmiştir. Ampirik formülleri tahmin etmek için iki vaka çalışması için birkaç deneme yapıldı. Her deneme, farklı istatistiksel ölçümlerden elde edilir ve her deneme, model değişkenlerini oluşturan modeli değiştirdi. Önerilen ampirik denklemler başarılı tahmin sonuçları verir, bu çalışmanın sonucunun köprü ayakları etrafındaki oyulmanın ampirik modellemesi ile uğraşan araştırmacılar tarafından iyi kullanıldığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local scouring around bridge piers is one of the most common causes of bridge failure, possibly resulting in significant economic and human losses. However, due to the various elements that go into this process, predicting the exact depth of local scouring is challenging. The major goal of this research is to develop empirical formulas for predicting the local depth of scouring around a bridge pier using gene expression programming (GEP), a contemporary fine computing modeling approach. The empirical equations were derived using a variety of critical factors, including pier form, flow depth, flow intensity, pier width, and flow direction angle. All of these factors were derived from the dimensional analysis. Several trials were conducted for two case studies to predict empirical formulas. Each trial results different statistical measurements and each trial modified model building the model variables. The proposed empirical equations give successful predication results, the result of this study is believed to be well used by the researchers who deal with empirical modeling of the scouring around bridge piers.