Seismic performance evaluation of reinforced concrete buildings with FRP retrofitted infill walls
FRP ile güҫlendirilmiș dolgu duvarlı betonarme yapıların deprem performansının deĝerlendirilmesi
- Tez No: 456312
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dolgu duvarlar pek çok betonarme yapıda yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak bu duvarlar yapısal elemanlar olarak düşünülmemektedir. Uygulamada, şiddetli rüzgarlardan ve sismik faaliyetlerden kaynaklanan yanal yüklere karşı yapıda olumlu etkileri vardır. Bunun yanında, sismik dayanımı yetersiz binaların güçlendirilmesi için son yıllarda betonarme yapılardaki dolgu duvarların fiber takviyeli polimer (FRP) ile güçlendirme tekniği önerilmiştir. Bu çalışmada, iki yönde beş ve üç açıklıklı iki, dört, altı ve sekiz katlı betonarme çerçeve yapıları, dolgu duvarlarının FRP kompozit levhalar kullanılarak güçlendirilmesinden önce ve sonra durum analizi yapılmıştır. Bu amaçla, tüm binalar için, farklı yönlerde iki dış çerçeve dolgu duvarsız çerçeve, dolgulu çerçeve, kısmen veya tamamen FRP ile güçlendirmiş dolgulu çerçeve olarak araştırılmıştır. Böylece, toplam 32 farklı çerçeve vakası doğrusal olmayan itme analizi ile değerlendiriliştir. Her vaka modelinin analizinden elde edilen tepki parametreleri, yapılarda kullanılan güçlendirme tekniğinin katkısını anlamak için karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Binaların performans durumunun FRP levhaları ile etkin bir şekilde iyileştirilebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry infill walls are commonly used in many reinforced concrete (RC) structures, however such walls are not considered as structural elements. In practice, they have impact on resisting lateral loads that come from severe winds and seismic activities. Beside this, for strengthening the buildings having inadequate seismic resistance, in the recent years, fiber reinforced polymer (FRP) retrofitting technique was proposed for strengthening infill walls in RC structures. In this study, two, four, six, and eight story RC frame buildings with five and three bays in two plan directions were analyzed before and after retrofitting their infill walls using FRP composite sheets. To this aim, for all buildings, two exterior frames in different directions were investigated as bare frame, infilled frame, partially or fully FRP retrofitted infilled frame. Thus, a total of 32 different frame cases were evaluated through nonlinear pushover analysis. The response parameters obtained from the analysis of each case model were discussed comparatively to understand the contribution of the retrofitting technique used in the structures. It was observed that the performance state of the buildings could be upgraded efficiently by means of FRP sheets.