Influence of openings in shear wall on lateral load carrying capacity of rc frame systems
Betonarme çerçeve sistemlerin yanal yük taşıma kapasitesine perde duvar boşluklarının etkisi
- Tez No: 456311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Perde duvarlar, rüzgar ve deprem kaynaklı yatay kuvvetlere dayanacak şekilde binalarda bulunan ve özel olarak tasarlanmış yapısal duvarlardır. Betonarme perde duvarlarının sismik tepki kapasitesini etkileyen faktörlerden birisi olan duvardaki boşluk miktarı perde duvarın davranışında önemli bir rol oynamaktadır. Pek çok perde duvarda, dış duvarlardaki pencereler, kapılar, iç duvarlardaki koridorlar ve servis kanalları gibi çeşitli fonksiyonel gereklilikler nedeniyle düzenli bir boşluğa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, betonarme binaların doğrusal olmayan statik ve dinamik tepkileri üzerinde perde duvarındaki çeşitli boşlukların etkisi araştırılmaktadır. Yapıların üç boyutlu (3D) modeli ve analizi ETABS 2015 yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Karşılaştırmalı sonuçlar, kapasite eğrisi, yer değiştirme, kat ötelemesi, zamand bağlı yerdeğiştirme ve zamana bağlı taban kesme kuvveti açısından elde edilmiştir. Sonuçlar, duvar alanının % 11.1 'e kadar bir alana sahip boşlukların betonarme duvar çerçeve sistemlerin sismik tepkisini az etkilediğini, ancak daha yüksek boşluk oranlarında yapıların performansının olmsuz yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Shear walls are specially designed as structural walls included in the buildings to withstand horizontal forces induced by wind and earthquake. Among the factors which affect the capacity of seismic response of reinforced concrete (RC) shear walls, an important role is played by openings. In many shear walls, a regular pattern of openings has to be provided due to various functional requirements such as windows in external walls, doors, corridors in internal walls and service ducts. The scope of the present study was to investigate the influence of the various size of openings in the shear wall on the nonlinear static and dynamic responses of RC buildings. For this, as a case study, the three-dimensional (3D) model and analysis of the 5 story RC shear wall buildings with 3 bays in x-direction and 5 bays in y-direction were carried out by using ETABS 2015 software. The comparative results were obtained in terms of capacity curve, displacement, storey drift, displacement time history, and base shear time history. Results revealed that openings with an area up to 11.1% of the wall area yielded minor effects on the seismic response of RC wall-frame structural systems but higher opening ratios eventually resulted in reducing the overall performance of the case study structures.