Nano-seryum(IV) oksit katalizörlüğünde dimerik tiyo-schiff bazı türevlerinin sentezi, yapılarının karakterizasyonu, termal kararlılıklarının ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of dimeric thio-schiff base derivatives with nano-cerium(IV) oxide catalysts, characterization of structures, investigation of their thermal stability and biological activities
  1. Tez No: 456317
  2. Yazar: ASLIHAN DALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak birçok reaksiyonda katalizör olarak kullanılabilecek olan CeO2 nanopartikülleri, seryum(III) nitrat hekzahidrat'ın bazik ortamda sulu çözeltisi hazırlanarak sentezlenmiştir. İkinci aşama da ise, katalizörsüz ve nano boyutlarda hazırlanan seryum(IV) oksit katalizörlüğünde, uygun şartlar altında çeşitli aromatik aldehitler ile 2,2'-diaminodifenil disülfitin reaksiyonu yoluyla dimerik disülfit Schiff bazları sentezlenmiştir. CeO2 nanokatalizörünün, tepkime süresi, ürün verimi gibi parametrelerdeki değişimi araştırılmıştır. Sentezlenen CeO2 nanokatalizörünün morfoloji ve kristal özellikleri X-ışını kırınımı difraktometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışınları (EDX) ile karakterize edilmiş, aynı zamanda nanokatalizörün ve bileşiklerin yapısı raman spektroskopisi, fourier dönüşümlü infrared (FT-IR) spektroskopisi, UV-vis spektroskopisi ve floresans spektroskopisiyle aydınlatılmış ve termogravimetrik analiz (TGA) / diferansiyel termal analizi (DTA) ile termal kararlılıkları tespit edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin bazı Gram pozitif ve Gram negatif bakteriler ile mayalar üzerindeki antibakteriyal ve antifungal aktivite düzeyleri Disk Difüzyon metodu ile belirlenmiş ve antimikrobiyal aktivite düzeyleri mukayese antibiyotiklerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, first, CeO2 nanoparticles, which can be used as catalysts in many reactions, were synthesized by preparing aqueous solution of cerium(III) nitrate hexahydrate in basic medium. In the second step, dimeric disulfide Schiff bases were synthesized via reaction of 2,2'-diaminodiphenyl disulfide with various aromatic aldehydes with nano-sized cerium(IV) oxide catalyst and without catalyst. Effect of catalyst on some parameters such as reaction time and yield of product were investigated. The morphology and crystal features of synthesized CeO2 nanocatalyst were characterized by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray (EDX), but also nanocatalyst and compounds structures were illustrated by raman spectroscopy, fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, UV-vis spectroscopy and fluorescence spectroscopy and their thermal stability was determined by thermogravimetric analysis (TGA) / differential thermal analysis (DTA). The antimicrobial and antifungal activity levels of the synthesized compounds on some Gram positive and Gram negative bacteria and yeast were determined by Disk Diffusion method and antimicrobial activity levels were compared with comparable antibiotics.