Nano ve bulk boyutlarda seryum (IV) oksit bileşiğinin genotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of genotoxic effects of nano and micro sized cerium (IV) oxide compound
  1. Tez No: 571611
  2. Yazar: KADER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAY BUĞRA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, biyomalzeme olarak kullanılan seryum (IV) oksit (CeO2) bileşiğinin nano ve mikro boyutlarda genotoksik etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, yaşları 18-25 arasında olan beş sağlıklı erkek bireyin periferal kan hücreleri kullanıldı. Araştırmamız kapsamında in vitro koşullarda periferal kan kültürleri CeO2 bileşiğinin nano ve mikro boyutlardaki farklı konsantrasyonlarına (0,78; 1,56; 3,125; 6,25; 12,5; 25 ve 50 ppm) maruz bırakıldı. Genotoksisiteyi belirlemek için Mikroçekirdek (MÇ) ve Kromozom Aberasyon (KA) testleri kullanıldı. Mikroçekirdek testi sonuçları ve Kromozom Aberasyon testi sonuçları değerlendirildiğinde, nano ve bulk boyutlarda seryum oksitin bütün uygulama konsantrasyonlarının negatif kontrol grubuna göre toksik olduğu belirlenmiştir. Kromozom aberasyon frekansları incelendiğinde bulk boyuttaki seryum oksitin nano boyuta göre daha toksik olduğu tespit edilmiştir. Mikroçekirdek testi sonuçlarına göre de bulk boyutun daha toksik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the genotoxic effects of nano and micro sized cerium oxide (CeO2) compound which is used as biomaterial. The peripheral blood cells of five healthy men aged 18-25 years were used. In vitro, the peripheral blood cultures were exposed to different concentrations (0,78; 1,56; 3,125; 6,25; 12,5; 25 and 50 ppm) of nano and micro sized CeO2. To determine genotoxicity, Micronucleus (MN) and Chromosome Aberration (CA) tests were performed. When the results of Micronucleus test and Chromosome Aberration test were evaluated, it was determined that all concentrations of cerium (IV) oxide in nano and bulk sized were toxic according to the negative control group. When Chromosome Aberration frequencies were examined, it was found that cerium oxide in bulk size was more toxic than nano sized. According to the results of Micronucleus test, cerium oxide in bulk size was determined to be more toxic.