Bazalt ve cam lif içeren kendiliğinden yerleşen betonlarda değişken lif parametrelerinin işlenebilirlik ve kırılma enerjisine etkisi
The effect of variable fiber parameters on workability and fracture energy of self-compacting concretes containing basalt and glass fiber
- Tez No: 456319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, bazalt ve cam lif içeren kendiliğinden yerleşen betonlarda lif boyu ve lif miktarının taze beton özelliklerine etkilerini ortaya koymak ve saha uygulamalarında çeşitli yapım türleri için optimum lif boyu ve lif miktarını tayin ederek öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Deneysel çalışmalar kapsamında üretilen kendiliğinden yerleşen beton karışımlarının taze halde akıcılık, doldurma yeteneği, viskozite ve geçme yeteneği belirlenmiştir. Daha sonra 28 gün kür uygulanan numunelerin basınç dayanımı, eğilme dayanımı, yarmada çekme dayanımı, kılcal su emme kapasitesi ve aşınma dayanımı tespit edilmiştir. Ayrıca çentikli kiriş numuneleri aracılığıyla elde edilen kırılma enerjileri kullanılarak kendiliğinden yerleşen lifli betonların süneklik özelliklerindeki değişim tayin edilmiştir. Sonuç olarak lif miktarı ve lif boyundaki değişim taze beton özelliklerini olumsuz etkilemiş ve bazalt lif cam life kıyasla işlenebilirliği daha fazla düşürmüştür. Sertleşmiş beton özelliklerinden eğilme dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve aşınma dayanımı lif boyu ve lif miktarına bağlı olarak artış göstermiştir. Ayrıca her iki lif türünde de lif boyu ve lif miktarına bağlı olarak kılcal su emme kapasitesi artmış basınç dayanımı ise genelde düşmüştür. Lif içeren karışımlar referans karışımla kıyaslandığında kırılma enerjisi değerlerinde ise %10 ile %55 arasında değişen oranlarda artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of fiber length and fiber content on the fresh concrete properties of self-compacting concrete containing basalt and glass fiber and to develop recommendations for various construction types by determining optimum fiber length and amount. In the experimental studies, flowability, filling ability, viscosity and passing ability of self-compacting concrete mixtures were determined in fresh state. Compressive strength, flexural strength, splitting tensile strength, sorptivity coefficient and abrasion resistance of the samples cured for 28 days were determined. In addition, the change in ductility of self-compacting concretes was determined by using fracture energies obtained from notched beam specimens. As a result, the change in fiber amount and fiber length adversely affected fresh concrete properties. Also basalt fiber reduced fresh concrete properties more than glass fiber. The flexural strength, tensile strength and abrasion resistance of hardened concrete specimens increased with increasing fiber length and fiber content. Also, sorptivity increased and the compressive strength generally decreased depending on the fiber size and fiber amounts in both types of fibers. Compared with the reference mixture, the fiber-containing self-compacting concretes showed an increase of 10% to 55% in the fracture energy values.