Finans sektöründe iş zekası çözümlerinin şirket stratejileri üzerindeki etkisi
Impact of business intelligence solutions on company strategies that run in the financial sector
  1. Tez No: 456320
  2. Yazar: HASAN BERK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR BİROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde şirketler değişen iş ihtiyaçları doğrultusunda farklı veri kaynaklarından, farklı formatta veri ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Veriler, farklı bölümlerde ve sistemlerce tutulup yönetilmektedir. İş zekası, dağıtılmış tüm veriyi bir depo içinde tümleştirip büyük resmi görmeyi sağlayan en etkin çözüm aracıdır. İş zekası, karar verme sürecini desteklemek için tasarlanan önceki sistemlerin doğal sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Zaman içinde, karar destek sistemlerde fark edilen görsel yetersizlikler, kullanım zorlukları ve uygulamalar arasındaki uyumsuzluklar iş zekası teknolojisinin doğmasındaki önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu tarz çözümlerin karar vericilere sunduğu en büyük fayda güncel ve tümleştirilmiş iş performansını görüntüleme imkanıdır. İş zekası çözümlerinin iş dünyasında yaygınlaşmasıyla karar destek sistemlerinde kontrol ve zamanlama yeteneğinde de ciddi gelişmeler gözlenmektedir. Veri kaynaklarının merkezileşmesiyle birlikte artan veri kalitesi, kontrol ve zamanlama yeteneği karar vericilerin gelişen rekabetçi ortamda hızlı ve doğru kararlar almasına imkan sağlamıştır. Küreselleşen dünyada iş zekası kavramı, stratejik kararların alınması ve hayata geçirilmesi noktasında önemli bir unsur olmaktadır. Bu çalışmada örnek bir iş zekası tasarımı Oracle programında gerçekleştirilmiş ve çıkan sonuçların şirketlerin karar süreçlerinde bir değerlendirme unsuru olarak raporlaştırılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many companies meet the needs of data from different data sources in different formats in order to in line with changing business needs. Data is managed and stored in different parts of the system. Business intelligence is the most effective solution that allows to see big picture by integrating all of the distributed data within a storage. Business intelligence has emerged as a natural result of the previous system designed to support the decision-making process. Over time, visual deficiencies discovered in decision support systems, difficulties of useage and mismatch between applications, is one of the major factors in the rise of business intelligence technology. Such solutions are up to date and integrated view of business performance it offers the greatest benefits to decision makers. By increasing centralization of data quality, control and scheduling capabilities have allowed us to take quick and right decisions in the evolving competitive environment.The concept of business intelligence is an important element of taking strategic decisons and implementation point in globalized world.This study has designed by Oracle business intelligence tool and results have been a key element of evaluation in decision making processes of the companies.