Vocal tract contour tracking for real-time speech MRI using a shape model prior
Gerçek zamanlı konuşma MRI görüntüleri üzerinden şekil ön-modelleri kullanarak ses yolu doku sınır çizgisinin takibi
  1. Tez No: 456331
  2. Yazar: SASAN ASADIABADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERZİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsan sesi üretimi, akciğerlerden başlayıp ses telleri titreşimleri ile ses yolundan geçerek ortaklasa çalışan birkaç artikülatör tarafından oluşturulan bir süreçtir. Ses yolunun dinemik şekil bilgsi artikülasyon analizi, ses modelleme ve sentezleme gibi bir çok ses üretimi uygulamasının temelini oluşturmaktadır. Orta sagittal düzlemde (2 boyutlu görünümde) ses yolu dokusunun sınır çizgisinin bulunması, ses yolunun 3 boyutlu modellenmesi için gerekli bir ön adımdır. Ancak bu problem, gerçek zamanlı MRIın düşk cözünürluğünden ve ses yolunun hızlı değişimlerinden dolayı zordur. Bu tez calışmasında, insan ses yolu için bir model eğiterek ses yolu dokusunun sınır çizgisi takibine gürbüz bir yaklaşım sunuyoruz. Manüel olarak bölünmüş ses yolunun konturlarından oluşan bir veri seti oluşturup, ses yolu modelini istatistiksel yontemlerle eğitiyoruz. Eğrilerin hareketini eğitilen şekil modeline kısıtlayarak, ses yolu dokusu sınırlarnı bulmak için aktif kontur yaklaşımı kullanıyoruz. Ardından, birbirlerini takip eden karelerde sınır çizgisini, yoğun hareket kestirimi yöntemleriyle izliyoruz. Ortalama karesel hata metriğine dayalı deneysel değerlendirmeler, sunulan yöntemin literatürde bulunan yöntemler ile karışlaştırldığında belirgin iyileşmeler sağladğı gozlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human speech production is a process, which is initiating from lungs, phonating in the vocal folds and ultimately passing through the vocal tract comprising several jointly working articulators. Knowledge about the dynamic shape of the vocal tract is the basis of many speech production applications such as, articulatory analysis, modeling and synthesis. Vocal tract air-way tissue boundary segmentation in the mid-sagittal plane is necessary as a pre-step for 3D-reconstruction of the tract shape. This segmentation problem is however challenging due to poor resolution real-time speech MRI, grainy noise and the rapidly varying vocal tract shape. In this thesis we present a robust approach to vocal tract airway-tissue boundary contour tracking by training a model for human vocal tract. We generate a dataset of manually segmented vocal tract and utilize a statistical approach to train a model for the tract. An active contour approach is employed to segment the air-way tissue boundaries of the vocal tract while restricting the curve movement to the trained shape model. Then the contours in subsequent frames are tracked using dense motion estimation methods. Experimental evaluations over the mean square error metric indicate signi cant improvements compared to the state-of-the-art