Compression of the mammography images using quadtree based energy and pattern blocks
Quadtree tabanlı enerji ve desen bloklarını kullanarakmamografi goruntulerinin sıkıstırılması
- Tez No: 456347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tıp görüntüleri, diğer dijital veriler gibi, depolama i ̧cin gerekli disk alanını ve iletim için gerekli zamanı azaltmak için sıkıştırma gerektirir. Bu tez, sınıflandırılmış enerji ve desen blokları (CEPB) olarak adlandırılan yeni bir görüntü sıkıştırma yöntemi tanıtılır ve değerlendirme sonuçları sunar. CEPB, egitim görüntülerini kullanarak inşa edilmiş ve daha sonra iletişim sisteminin verici ve alıcı taraflarında kullanılır. Daha sonra giriş görüntülerinin enerji ve desen blokları yeniden yapılanmasında, CEPB'nin yapımı gibi aynı şekilde belirlenir. Bu işlem aynı zamanda girdi görüntülerinin enerji ve desen bloklarını da buluyor. Kodlama parametreleri giriş görüntülerinin her bloğu için,blok ölçeklendirme katsayısı, enerji endeksi sayıları, ve kalıp blokları dır. Bu parametreler, verici bölümünden alıcının parçası ve endeks numaraları ile ili ̧skili sınıflandırılmış ̧enerji ve desen blokları CEPB'den çekilir. Dahası, yöntemimizin ikinci bölümünde Quadtree'yi de kullandık. Bu yöntem ile, Quadtree metoduna bağlı , girdi görüntülerinin her bloğu için CEPB'leri de belirlendi. Giriş görüntüsü, 2 farklı yöntem tarafından önerilen matematiksel bir model kullanarak alıcı parça içerisinde blok blok olarak yeniden oluşturulmuştur: • Sabit blok boyuna göre, • Quadtree metoduna göre. Değerlendirme sonuçları yöntemin düşük bit hızlarında bile önemli görüntü sıkıştırma oranları ve görüntü kalitesi sağladığını göstermektedir. Test sonucu, sıkıştırma oranı ve PSNR sonuçlarının kabul edilebilir olduğunu, ayrıca Quadtree yönteminin, blok boyutunu sabitleyen daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Medical images, like any other digital data, require compression in order to reduce disk space needed for storage and time needed for transmission. This thesis offers , a novel image compression method based on generation of the so-called classified energy and pattern blocks (CEPB) is introduced and evaluation results are presented. The CEPB is constructed using the training images and then located at both the transmitter and receiver sides of the communication system. Then the energy and pattern blocks of input images to be reconstructed are determined by the same way in the construction of the CEPB. This process is also associated with a matching procedure to determine the index numbers of the classified energy and pattern blocks in the CEPB which best represents (matches) the energy and pattern blocks of the input images. Encoding parameters are block scaling coefficient and index numbers of energy and pattern blocks determined for each block of the input images. These parameters are sent from the transmitter part to the receiver part and the classified energy and pattern blocks associated with the index numbers are pulled from the CEPB. Moreover, in the second part of our method we used Quadtree too. By this way, all CEPB from quadtree results determined for each block of the input images too. input image is reconstructed block by block in the receiver part using a mathematical model that is proposed by 2 different method: • Reconstruct Based on one block size • Reconstruct Based on Quadtree Evaluation results show that the method provides considerable image compression ratios and image quality even at low bit rates. Test result have shown that Compression ratio and PSNR results is acceptable, moreover, Quadtree method gives better results that fix based block size.