Effect of the presence of strong and weak electrolytes on the existence of uniaxial and biaxial nematic phases in lyotropic mixtures
Tek eksenli ve çift eksenli nematik faz veren liyotropik karışımlarda kuvvetli ve zayıf elektrolitlerin varlığının etkisi
  1. Tez No: 456362
  2. Yazar: KEMAL OTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sadece tek eksenli kalamitik nematik faz veren potasyum laurat/dekanol/su liyotrop karışımına, kuvvetli elektrolit KCl ile fenil halkası (DL-mandelik asit, benzoik asit, DL-fenillaktik asit, fenilasetik asit, fenol ve fenilmetanol) ve siklohekzil halkası (RS-hekzahidromandelik asit, siklohekzankarboksilik asit, siklohekzanasetik asit, siklohekzanol ve siklohekzilmetanol) içeren 11 farklı zayıf elektrolit ayrı ayrı eklenmiştir. Miselin iç kısmında lokalize olan iki apolar molekül (benzen ve siklohekzan) de zayıf elektrolitlerle karşılaştırma yapmak üzere seçilmiştir. Özellikle çift eksenli nematik fazın var olduğu durumda, nematik faz geçişleri konuk moleküllerinin molar derişimlerine ve sıcaklığa bağlı olarak lazer konoskopisi ile incelenmiştir. Farklı nematik fazların karakterizasyonu için lazer konoskopisi ve küçük açı x-ışını saçılması teknikleri kullanılmıştır. Polar kısım olarak ‒COOH grubuna sahip olan zayıf elektrolitlerin, üç nematik fazın (iki tek eksenli ve bir çift eksenli) da stabilize edilmesinde çok etkili oldukları gözlemlenmiştir. Sadece ‒OH grubuna sahip konuk moleküller, söz konusu nematik fazların stabilizasyonu üzerine herhangi bir etki göstermemiştir. Deneysel sonuçlar, amfifilik molekülün (potasyum laurat) baş grupları arasında misel yüzeylerindeki itmeler üzerine konuk moleküllerin hidrofilik kısımlarının perdeleme etkisi göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır. Bu durum misellerin daha düz olan yüzeylerinde büyümeyi daha tercihli hale getirirken, diskotik nematik ve çift eksenli fazların oluşumuna sebep olan yönlenme değişimlerini tetikler.
Özet (Çeviri)
The lyotropic mixture of potassium laurate/decanol/water presenting only the uniaxial calamitic nematic phase was doped with one strong (potassium chloride, KCl) and 11 weak electrolytes with phenyl-rings (DL-mandelic acid, benzoic acid, DL-phenyllactic acid, phenylacetic acid, phenol and phenylmethanol) and with cyclohexyl-rings (RS-hexahydromandelic acid, cyclohexanecarboxylic acid, cyclohexaneacetic acid, cyclohexanol and cyclohexylmethanol), separately. We also chose two nonpolar dopant molecules, benzene and cyclohexane, for the comparison of them with weak electrolytes, since they are located in the hydrocarbon core of the micelle. The nematic phase sequences, in particular the presence of the biaxial nematic phase, were investigated as a function of the dopant molar concentration and temperature. The laser conoscopy and small-angle X-ray scattering techniques were used to characterize the different nematic phases. Weak electrolytes having –COOH group as polar part were shown to be very effective in stabilizing the three nematic phases (two uniaxials and a biaxial). Guest molecules with only the –OH group did not show any effect on the stabilization of other nematic phases. The experimental results are interpreted considering the screening effect of the hydrophilic parts of the dopants on the repulsion between the polar heads of the main amphiphilic molecules at micelle surfaces. This process favors the increase of the more flat micellar surfaces of micelles, which triggers the orientational fluctuations responsible for the biaxial and discotic nematic phases.