A research on species and genetic diversity of white oaks based on ISSR markers in north-west region of Turkey
Türkiye'nin kuzey-batı bölgesindeki akmeşe türlerinin ISSR markörlerine dayali genetik ve tür çeşitliliğinin araştırılması
- Tez No: 456361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Quercus taksonları, melezleşme çalışmaları için en sık kullanılan odunsu bitkilerdendir. Türlerinin arasında zayıf üreme engelleri vardır bu yüzden yakın ilişkili türler arasında melezleşme çok yaygındır. Bu çalışmada, Türkiye'nin çoğunluğu Batı Karadeniz bölgesinde bulunan 12 farklı akmeşe taksonunu ve olası melezlerini belirleyip ayırt etmek için, ISSR methodu kullanılmıştır. Çalışılan 35 akmeşe bireyi, 11 ISSR primeri kullanılarak toplamda 175 bant üretmiştir. Bant profillerinin değerlendirilmesi sonucunda, ISSR markörlerinin Quercus taxonları ile %90,85 polimorfizim ürettiği gözlenmiştir. Elde edilen veriler Nei genetik benzerliği kullanılarak ağaç dendrogramı oluşturmak için kullanıldı. İki istatiksel analiz programı, Minitab ve NTSYS akmeşe taksonlarının varvasyonlarını ortaya koymak ve bu taxonların arasındaki genetik mesafeyi belirlemek için kullanılmıştır. Çalışılan taxonlar arasında hem kümeleme analizi (CA) hem de temel bileşenler analizi (PCA) dört grup oluşturdu. Bu sonuçlara göre çalışılan akmeşe üyeleri açık bir şekilde ayrıldı. İki analizin sonuçları birbirini desteklemiştir. Olası melezler genellikle grafikte ve dendrogramda varsayılan ebeveynlerin arasında yer almıştır. Sonuç olarak bu ön çalışma, ISSR markörlerinin özellikle meşe melezleri analizlerinde güvenle kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The taxa of Quercus are the most frequently used woody plants for studies of hybridization. They have weak reproductive barriers between species so, hybridization between closely related species is very common among oaks. In this study, inter simple sequence repeat (ISSR) method was used to identify and differentiate between twelve different white oak taxa and their putative hybrids which are mainly found at the North-West region of Turkey. In total 35 white oak individuals produced a total 175 bands by using 11 ISSR primers. After evaluations of band profiles, it was observed that ISSR markers produced 90.85 % polymorphism with Quercus taxa. Obtained data from these bands were used to construct tree diagram using Nei's genetic similarity. The two statistical analysis software programs, Minitab and NTSYS were used to reveal variations and to determine genetic distance of these taxa. Both, cluster analysis (CA) and principle component analysis (PCA) identified four groups among the studied taxa. According to these results, all the members of studied white oak species were separated clearly. Both analyses results were supported each other. Putative hybrids usually located between their presumed parents in the dendrogram and PCA graphs. Consequently, this preliminary study showed that ISSR markers can be used with confidence, especially for oak hybrid analyses.