The characterization of sol-gel derived Y3AL5-XFEXO12 garnets
Sol-jel yöntemiyle türetilmiş Y3AL5-XFEXO12 garnetlerin karakterizasyonu
- Tez No: 456373
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Farklı konsantrasyonlardaki Y3Al5-xFexO12 (x: 0,1,2,2.5,3,4,5) malzemeleri sol-jel yöntemi ile sentezlendi. 800°C ve 1000°C lik sıcaklıklarda iki ısıl işlem uygulandı ve en uygun koşulların oluşumu saptandı. Sol-jel metodu uygulanırken 1,2-ethan diol kompleksleştirici ajan olarak kullanıldı. Farklı konsantrasyonlardaki tüm numunelerin 1000°C sıcaklıkda tek fazlı bir yapı gösterdiği bazı karakterizasyon yöntemleri kullanılarak saptandı. 800°C, nin bazı maddelerin oluşum ısısı için yeterli bir sıcaklık olmadığı tespit edildi. (YIG, YAG, Y3Al1Fe4O12 ve Y3Al2Fe3O12) malzemelerinden hazırlanan çözeltiler silika yüzeyler üzerine beşer, onbeşer, otuzar defa kaplanarak ince filimler elde edildi. Ayrıca elde edilen filimler yapısal ve morfolojik olarak karakterizasyon aletleri (SEM ve X- ışını kırınımı) ile incelendi. Son olarak, demirin (Fe) aluminyum (Al) ile yer değiştirmesinden dolayı oluşan magnetik etkileri ele alındı. Sonuçlar Mössbauer spektroskopisi ve histerezis çevrimi yardımı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Different concentrations of Y3Al5-xFexO12 (x: 0,1,2,2.5,3,4,5) were synthesized by aqueous sol-gel method. Two different heat treatment were applied as 800°C and 1000°C and the most convenient medium was observed accordingly. In sol-gel method, 1,2-ethanediol was chosen as complexing agent. All samples with different concentrations (by some characterization techniques) revealed that single phases occurred at 1000°C. Unfortunately, heat treatment at 800°C was not suitable annealing temperature for some samples. Thin films from four prepared solutions (YIG, YAG, Y3Al1Fe4O12 and Y3Al2Fe3O12) were coated on silicate surface for 5, 15, 30 times and analysed both morphologically and structurally via SEM and X-ray diffraction. Lastly, the substitution effect (substitution of Fe with Al) on magnetization was worked out and its results were comprehended by Mössbauer spectroscopy and hysteresis loop.