Uyarıcı uygulamalarının ağır metal stresine maruz bırakılan bazı çok yıllık buğdaygil çim türlerinin çimlenme ve fide gelişimi üzerine etkisi
The effects of priming treatments on germination and seedling growth in three perennial turfgrass species exposed with heavy metal stress
  1. Tez No: 456381
  2. Yazar: MELEK AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ATIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, üç buğdaygil çim türünde kadmiyum (Cd) ve nikelin (Ni) farklı dozlarının (0, 75, 150 ve 300 mg/l) çimlenme ve fide gelişimi üzerine uyarıcı ön uygulamalarının (Giberillik asit (GA3), Potasyumnitrat (KNO3) ve Su (H2O)) etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Bitki materyali olarak çok yıllık çim türünün Integra, kırmızı yumak türünün Corail, kamışsı yumak türünün Rebel çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları genel olarak her üç türde de ağır metallerin hem çimlenme hem de fide özelliklerini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte ağır metalin türüne ve dozuna bağlı olarak olumsuz etkinin şiddeti türler arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Uyarıcı ön uygulamalarının etkisi de türlere, ağır metal türü ve dozuna göre önemli farklılıklar göstermiştir. Çok yıllık çimde uyarıcı ön uygulamaları ağır metal stresinin azaltılmasında etkili olurken, kırmızı yumak ve kamışsı yumakta beklenen fayda sağlanamamıştır. Özellikle yüksek ağır metal dozlarında GA3 ve KNO3 uygulamalarının etkisi olumsuz olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine effects of priming treatments (GA3, KNO3 and H2O) on germination and seedling growth in three perennial lturfgrass species contaminated with different doses (0, 75, 150 and 300 mg/l) of cadmium (Cd) and nickel (Ni). The study was conducted in laboratory conditions. Perennial ryegrass cv. Integra, red fescue cv. Corail and tall fescue cv. Rebel were used as plant materials. The results showed that both germination and seedling growth properties of all species were adversely affected from heavy metals. Severity of negative effect depending on dose and kind of heavy metal showed significantly differences among species. Also, effect of priming treatments showed significantly differences depending on species, dose and kind of heavy metal. while priming treatments were effective in decreasing heavy metal in perennial ryegrass, ineffective in red fescue and tall fescue. Effects of GA3 and KNO3 treatments were unfavorable in specially higher heavy metal doses.