Mevcut betonarme yapılarda kullanılan değerlendirme yöntemlerinin tutarlılığı
The consistency of the assessment methods used in existing reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 456455
  2. Yazar: EMRULLAH VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mevcut yapıların deprem güvenliklerinin belirlenmesi yaşanılan depremlerden daha da önem kazanmıştır. Mevcut betonarme yapıların deprem güveliklerinin belirlenmesi için performans analizleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, son yıllarda geliştirilen ve deprem yönetmeliklerinde de yer almaya başlayan yapıların deprem performanslarının belirlenmesi ile ilgili yöntemlerin tutarlılığının betonarme binalara uygulanmasını konu edinmiştir. Bu tez çalışmasında, 2007 Deprem Yönetmeliğine uygun beş katlı düzenli bir aks sistemine sahip, taşıyıcı sistemi salt çerçeveden oluşan yeni bir betonarme yapı seçilmiş ve mevcut bir bina olarak kabul edilmiş olup alternatif analiz yöntemlerini uygulamak ve aralarında bir karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Bina bilgi düzeyi olarak kapsamlı bilgi düzeyi olarak seçilmiştir. SeismoStruct yazılım programı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Seçilen örnek betonarme bina için yazılım programında bulunan öz değer analizi, tepki spektrumu analizi, statik analiz (değişken olmayan yük), statik itme (pushover) analizi, dinamik zaman tanım alanı analizi, artımsal dinamik analizi ve statik zaman tanım alanı analizi yapılmıştır. Bu analizler hakkında bilgi verilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmadaki amaç kullanılan yapı performanslarını hesaplanmasında kullanılan bu yöntemlerin birbirleri ile tutarlılığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Earthquake safety of existing buildings has gained considerable importance after earthquakes. Performance analysis has been widely used for evaluation earthquake safety of existing reinforced-concrete structures. This study has focused on the consistency of methods related to determination of earthquake performances of reinforced concrete buildings which have been developed in recent years and which are also included in earthquake regulations. In this thesis, 5-story according to Turkish Earthquake Code (TEC-2007) with a regular axle system, consisting of a new reinforced-concrete frame building carrier system designed and are considered to be an existing building to apply alternative analysis methods and intended to make a comparison between them. The building information level is selected as the comprehensive knowledge level. The analyses were carried out using the Seismostruct software program. Eigen value analysis, response spectrum analysis, static analysis, pushover analysis, dynamic time analysis, incremental dynamic analysis and static time analysis have been performed for the selected reinforced-concrete building which is in software. Information about this analysis and the results were compared. The purpose of the study is to provide information on these methods and to set forth the relation they have between them.