Tepkin güç ve harmonik bozulumu kompanzasyonu için TKR temelli melez pasif filtre tasarımı ve endüstriyel uygulaması
Configuration of hybrid passive filter based on TCR for reactive power and harmonic compensation and industrial application
  1. Tez No: 456473
  2. Yazar: ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda, harmonik bozulma, güç sistemleri için en önemli güç kalitesi sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu sorunun başlıca sebepleri yumuşak yol vericiler, doğrultucular gibi doğrusal olmayan yüklerin ve yarıiletken devre kullanan cihazların artması olarak sıralanabilir. Doğrusal olmayan yükler güç sistemindeki akım ve gerilim dalga şeklinde harmonik bozulmalara sebep olmaktadır. Harmonikler, düşük güç faktörü, güç sistemleri, elektrikli cihazlar ve trafolarda aşırı ısınma gibi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Harmonikler, pasif, aktif ve melez güç filtreleri kullanılarak yok edilebilmektedir. Geleneksel melez pasif filtre yapısı (MPF) harmonik ve reaktif güç kompanzasyonu ihtiyacını tam olarak karşılayamamaktadır. Bu tezde önerilen gelişmiş melez pasif filtrenin (GMPF) başlıca avantajı, MPF yapılı güç sisteminde filtre reaktif güç kompanzasyonu için sınırlı kapasitif reaktif güç sağlarken; GMPF yapılı sistemde filtre hassas bir kapasitif reaktif güç sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, hem harmonikleri filtrelemek hem de aynı anda reaktif güç kompanzasyonunu yapmak için GMPF adında yeni bir melez pasif filtre yapısı geliştirilmiştir. GMPF'nin reaktif güç ve harmonik kompanzasyon performansı geleneksel melez pasif filtre ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla birçok benzetim ve deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmaların sonucunda geleneksel melez pasif filtre ile GMPF'nin harmonik azaltma ve reaktif güç kompanzasyonu performansı karşılaştırıldığında GMPF'nin daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, harmonic distortion has become one of the most significant power quality problems for power systems. The primary causes of this problem can be sorted as nonlinear loads such as soft starters, rectifiers and increase of devices that of semiconductor circuits. Nonlinear loads cause harmonic distortion within the voltage and current waveform in the power systems. Harmonics result in numerous problems such as low power factor and overheat on the power systems, electrical devices and transformers. The harmonics can be eliminated by power filters such as passive, active, and hybrid. Conventional hybrid passive filter configuration is not successful to compensate harmonics and reactive power. The main advantage of proposed filter is while HPF provides limited capacitive reactive power, AHPF provides precise capacitive reactive power for power factor improvement. In this thesis, a new hybrid passive filter that is named AHPF is developed in order to both harmonic mitigation and reactive power compensation. Reactive power and harmonic compensation performance of AHPF are compared to conventional HPF. Many simulation and experimental studies have been performed for this purpose. As a result of these studies, performance of AHPF configuration is more accurate in terms of reactive power compensation and harmonics mitigation as compared to conventional HPF.