Geochemical minerological and petrological investigations of the eclogites in southern part of Tire area, Ödemiş-Kiraz submassif of Menderes massif
Tire'nin güney kesimindeki eklojitlerin jeokimyasal mineralojik ve petrografik incelemesi, Menderes masifi Ödemiş- Kiraz asmasifi
  1. Tez No: 45648
  2. Yazar: METE ÇETİNKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Menderes Masif j'nin ödemiş-Kiraz Asmasifi'nde, Tire'nin doğusunda yer alan çalışma alanı yaklaşık 42 km2 'lik bir alanı kapsamaktadır Bölgede yer alan Menderes meta morf itleri tektonik pozisyonlarına göre allokton ve otokton birimler olarak ikiye ayrılırlar. Çalışma alanındaki en yaygın birimi granat-mika şistler oluşturur. Granat-mika şistler içerisinde fillit ara katmanlarıda gözlenir. Tektonik dokanakla granat-mika şistleri üstleyen allokton birimler başlıca asidik metavolkanit, gnays, migmatit, metagabro, amfibolit, eklojit ve granulit'den oluşur. Asidik metavolkanit, gnays ve migmatitler birbirleriyle son derece geçişli dokanaklar sunarlar. Metagabrolar stok ve damar karekterindedir ve kenar zonları boyunca amfibolitleşmişlerdir. Çalışma alanında, piroksen granit(çarnokit), piroksen gnays ve metagabrolar 'dan oluşan allokton birim içerisinde granulit fasiyesi metamorfizmasına ait bazı korunmuş kalıntı parajenezler saptanmıştır, özellikle çarnokitik kayalar granulitler için tipik olan antipertitik plajioklas, pertitik ortcklas ve ortopiroksenleri yaygın olarak içerir. Orta basınç/ orta-yüksek sıcaklık şartlarında meydana gelen son metamorfizma granulit topluluğu üzerinde yaygın retrograd etkilere neden oldu. Granulit fasiyesi topluluğundan almandin -amfibolit fasiyesi topluluğuna retrograd dönüşümün ilk aşaması granat-l, biotit-l, ortopiroksen ve ilmenit/rutil gibi ilksel granulitik fazlar çevresinde granat koronası oluşumuna neden olan reaksiyonlarla başlamakta ve ortopiroksenlerin amfibole dönüşümleri ve/veya biotit-ll tarafından replase edilmeleri ile son bulmaktadır. Metagabro stoklarını saran granatlı amfibolit kenar zonunda yer alan, kısmen korunmuş eklojitler düzensiz mercekler şeklindedir. Omfasitik piroksen ve granatlarla temsil edilen eklojtler almandin-amfibolit fasiyesi şartları altında gelişmiş olan son ana metamorfizma etkisiyle yaygın olarak granatlı amfibolitlere dönüşüm gösterirler. Mevcut verilere göre, bölgede yer alan allokton birimler polimetamorfik bir evrime sahiptirler. Allokton birimler ilk olarak yüksek sıcaklık şartları altında granulitik metamorfizmaya maruz kalmışlar. Metagabro stoklarını saran eklojitler masifin metamorfik evrimi süresince bir yüksek basınç fazının varlığını kanıtlar. Omfasitik klinopiroksenlerdeki en yüksek jadeit içerigire göreyapılan sıcaklık ve basınç ha sapla ma lan göstermiştirki: ilksel eklojit fasiyesi topluluğu 625±50°C sıcaklıkta ve 15 kbar üzerindeki bir basınçta dengelenmiştir., Mineralojik ve dokusal verilere göre, üst almandin-amfibolit fasiyesi şartları altında meydana gelen ve Menderes Masifi'nin örtü ve çekirdek serilerini etkileyen son ana metamorfizma granulit ve eklojitlerde yaygın retrograd dönüşümlere neden olmuştur. Orta- Ege Denizi'nde yer alan Cyclade'lar lithostratigrafik dizilim ve metamorfik geçmiş bakımından Menderes Masifi ile büyük benzerlik gösterir. Cyclade'lar birbirini izleyen iki alpin metamorfizmasma maruz kalmışlardır; yüksek basınç mavi şist metamorfizması (Eosen) ve orta basınç barrov tipi metamorfizma (Oligosen/ Miyosen sınırında). Menderes Masif i'ndeki yüksek basınç fazının varlığı bu iki bölgenin metamorfizmalarının nispi yaşlarının karşılaştırılması bakımından büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
The study area. is located in the eastern of Tire, ödemiş-Kiraz Submassif of the Menderes Massif, and covers an area of approximately 42 km2. In the region, Menderes metamorphics can be divided into two main units consisting of allochtonous and autochtonous units in terms of their tectonic setting. The most widespread unit in the study area is occured by garnet- mica schists which are a member of autochtonous unit. Phyllite interlayers are also observed in the garnet-mica schists. Allochtonous units in region, which rest upon the garnet-mica schist with tectonic contact, make up of the core series of Menderes Massif and consist mainly of acidic metavolcanite, gneiss, migmatite, metagabbro, amphibolite, eclogite and granulites. Acidic metavolcanite, gneiss and migmatites represent extremely transitional contacts with each other. Metagabbros are stock and vein in character and were amphibolitized along their marginal zones. In the study area, some preserved relict parageneses belonging to a former granulite facies metamorphism, were determined in the allochtonous units consisting of pyroxene gneiss, metagabbro and pyroxene granite (charnockite). Especially the charnockitic rocks contain common hypersthene, perthitic orthoclase and antiperthitic plagioclase that are typical of granulites. The last metamorphism under medium pressure/ medium- high temperature conditions caused very common retrograde effects on the granulite assemblage. The first stage of this retrograde transformation from granulite to upper amphibolite facies assemblages are characterized by the garnet forming corona reactions around the initial granulite phases such as garnet-l, biotite-l, hypersthene and ilmenite/rutile, and this retrogression was culminated by the conversion of the orthopyroxene to amphibolite and/ or by the replacement of the hypersthene by the biotite-ll. It was determined that the partly preserved eclogites occur as irregular lense-shaped bodies in the garnet amphibolite marginal zones surrounding the metagabbro stocks. The eclogites which are represented by omphacitic clinopyroxene and garnets, exhibit common transformation to garnet amphibolites by retrograde effects due to the last main metamorphism under almandine-amphibolite facies conditions.According to present evidence, it can be suggested that allochtonous units in the area were undergone poly met amorphic evolution, allochtonous units of the region were firstly suffered by granulitic metamorphism under high temperature conditions. The eclogites wrapping the metagabbro stocks, testify also the presence of a high-pressure phase during the metamorphic evolution of the Menderes Massif. According to the highest jadeite content in omphacitic clinopyroxenes, calibrated data indicate that the primary eclogite facies assemblage equilibrated at 625±50°C temperature and at pressure in excess of 15 kbar. Mineralogical and textural relations reveal that the last main metamorphism affected both of cover and core series of Menderes Massif. This last main metamorphism took place under the upper amphibolite facies conditions and caused widespread retrograde alterations in granulite and eclogite. The Cyclade islands in the medium Aegean Sea display great similarities with the Menderes Massif in terms of lithostratigraphical succession and metamorphic history. The Cyclades have been subjected to two subsequent Alpine metamorphic events: a high pressure blue schist metamorphism (Eocene) and medium-pressure barrovian type overprint (Oligocene/ Miocene boundry). The presence of high-pressure phase in Menderes Massif is of great importance for the correlation of these two regions, Cyclades and Menderes Massif, in terms of the relative ages of these metamorphic events