Gölcük (Isparta) volkanitlerinin petrolojik ve jeokimyasal özellikleri
Petrological and geochemical characteristics of Gölcük (Isparta) volcanics
  1. Tez No: 66158
  2. Yazar: PINAR ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Gölcük (İsparta, GB Türkiye) bölgesinde yer alan volkanik kayaçların stratigrafik istifinin; bu istifi oluşturan kayaçların mineralojik - petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve volkanizmanın kökenine açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan incelemeler saha ve laboratuvar çalışmaları şeklinde iki aşamayı kapsamaktadır. Saha çalışmaları sırasında yaklaşık 70 km2'lik bir alan içerisinde kalan volkanik kayaçların stratigrafik istifi oluşturulmuştur. İnceleme alanındaki volkanik birimler, eski volkanitler ve Gölcük erüpsiyonları (ignimbiriüer, kaldera içerisindeki lav/dom ekstrüzyonları, maar çökelleri ve son olarak genç damlar) olmak üzere iki ana grup altoda toplanmıştır. İgnimbiritik evre sırasında iki kaldera, freatomagmatik evre sırasında ise iki maar oluşumlan tespit edilmiştir. Mineralojik - petrografik çalışmalar sonucu, volkanitlerin, yaygın olarak K-feldispat, plajiyoklaz, klinopiroksen (genellikle zonlu ve bileşimleri diyopsitten salite doğru değişmekte), biyotit ve filogopit mineralleri içerdiği belirlenmiştir. Amfibol minerallerine sadece piroklastik birimlerde rastlanırken, opak ve apatit mineralleri de yaygın aksesuar minerallerini oluşturmaktadır. Jeokimyasal çalışmalar, Gölcük volkanitlerinin alkali ve yüksek potasik karakterde olduğunu göstermiştir. Volkanitler düşük TiO2 ve Nb, yüksek K2O, Na2O, Ba, Rb, Sr içerikleriyle son derece karakteristiktir. SiO2, MgO, Rb/Sr ile 87Sr/86Sr arasındaki korelasyonlar kabuksal kontaminasyon yönünde bir trend göstermiştir fakat Sr ve Nd izotop değerleri tipik bir kabuksal kontaminasyonu gösterecek kadar yüksek değildir ve bu nedenle LIL element zenginleşmesinde kabuksal kontaminasyon çok fazla etkili değildir. KjO, N^O, Ba, Rb, Sr zenginleşmeleri kaynak özelliklerini yansıtmaktadır. Gölcük volkanitleri açılma bölgesinde oluşmuş olmasına rağmen, volkanitlerin jeokimyasal özellikleri Afrika - Avrasya plakaları arasında gelişmiş dalma-batmadan serbest kalan akışkanlar tarafından zenginleşmiş ve/veya metasomatize olmuş litosferik manto kaynağım temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims the study of the volcanic rocks in the Gölcük (İsparta, SW Turkey) region. For this purposes, the stratigraphic sequence of the volcanics and the penological - mineralogical and geochemical characteristics of the volcanics and also their genesis were studied in detail. The study has been carried out as field investigations and laboratory studies. During the field studies, the stratigraphical sequences of approximately 70 km2 area was carried out and according to these, the development of volcanism can be divided into 2 major stages such as ancient volcanics and Gölcük eruptions (ignimbrites, intracalderic lavas/domes extrusions, maar deposits and finally young volcanic domes). During the ignimbritic periods and phreatomagmatic periods two caldera collapses and two maars are identified, respectively. Mineralogical and petrographical studies exhibit that volcanics consist primarily of K- feldspaths, plagioclases, clinopyroxenes (which ranges in composition from diopside to salite and are often zoned), biotites and phlogopites. Amphibole phenocrysts are observed only in the pyroclastics. Oxides and apatites are common accessory phenocryst phases. The volcanic rocks exhibit high K-alkaline major element trend. They are characterized by their relatively low TiOz and Nb; but high K20, N&fi, Ba, Rb and Sr that indicate source characteristic. The correlations between Si02, MgO and Rb/Sr with "Sr/^Sr exhibit increasing trends in the direction of crustal contamination but Sr and Nd isotopic data are not as high as to indicate a high level crustal contamination. Therefore, crustal contamination is not wholly responsible for the enrichment in LIL elements. The enrichment in K^O, Na^, Ba, Sr and Rb reflect source characteristic. Although they clearly erupted in an extensional environment, volcanics of Gölcük have inherited their geochemical characteristics from lithospheric mantle source enriched and/or metasomatised by fluids released from early subduction between African and Eurasian plates.