Drought analysis by topsis method and forecasting using time series modelling case study Duhok province
Topsis yöntemiyle analizi zorlama ve zaman serisi modelleme kullanarak tahmin örnek çalışması Duhok ili
- Tez No: 456482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meteorolojik kuraklık, kuraklık göstergeleri ile hesaplanır ve analiz edilir. Çok kriterli karar verme (TOPSIS) indeksi kuraklık yoğunluğunu belirlemede kullanılabilir. Esnek bir kullanımı olan TOPSIS kuraklık analizinde bir çok faktöre bağlıdır. 1978, 1989, 1995 ve 1998 yılından sonra 1999'da Duhok şehri şiddetli kuraklıkla karşı karşıya kalmıştır. Kuraklık tahmini, kuraklığın hafifletilmesi, kuraklık riski, su kaynakları sistemlerinin yönetimi için önemli rol oynamaktadır. Tahmin modelinin uygunluğu, dönem için Duhok eyaletindeki dokuz meteoroloji istasyonundan elde edilen verilerin miktarına, iklim verilerine (1976-2013) bağldr. Double exponential smoothing (0,2,2) standartlara en iyi uyan, ARIMA modelinin gerekliliklerini karşılayan basit bir tekniktir. Bu modele göre, gelecek yıllara göre kuraklık tahimini, kısa dönem analizleri için iyi tahminler verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Meteorological drought is calculated and analysed by drought indices. The Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) index can be used to determine intensity of drought, are flexible to use and depended on multiple factors used in analysis of drought. Province of Duhok in 1999 is facing severe drought conditions after 1978, 1989, 1995 and 1998 in different areas. Drought forecasting plays important roles for drought mitigation and management of drought risk, water resource systems. The appropriateness of forecasting model depends on the quantity of available data, climatic data from nine meteorological stations in the province of Duhok for the period (1976-2013). Time Series model testing in forecasting ability. Double exponential smoothing (0,2,2) is tentative model that best fits the standards and agree the requirement for ARIMA model, is a simple technique used to smooth and forecast a time series. According to this model, drought forecast for next three years, is found from the analysis that ARIMA model gives good forecasting for short term analysis.