Modelling and analysing the effects of the rainfall intensity on runoff in Duhok city-Iraq as urban watershed using TR-55 & HMS applications
Havza bazında Duhok-Irak'da TR-55 & HMS uygulamalarını kullanarak yağış yoğunluğunun yüzey akış üzerine etkileri
  1. Tez No: 456483
  2. Yazar: OMED MOHAMMED MAASOM ANWAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, TR-55 ve HMS'yi kullanarak Duhok havzasında yağış rejiminin etkisini analiz etmek ve modellemek amaçlanmıştır. Irak'ın kuzeyinde bulunan Duhok havzasında yerleşim birimleri hızla artmaktadır. Modern teknolojiyi kullanarak gelecekte oluşabilecek sel veya yağış miktarını tahmin etmek bu önemli şehir için literatüre katkıda bulunulması önemlidir. Bu çalışmanın (TR-55) verilerini almak için, HMS uygulamaları yağışı doğru hesaplamak ve doğru sonuçlar elde etmek için kullanılmıştır. Bu çalışma, Duhok şehrinde en iyi altyapı ihtiyacını belirlemek ve nüfus artışının bölgeye etkilerini azatmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Duhok City watershed has been selected as a case study for Modelling and analyzing the effects of the precipitation intensity on the runoff for this urban Basin using two main contributions, the TR-55 & HMS. The importance of studying this watershed represents a city that witnesses very fast urbanization, in the north region of Iraq, using the possibilities of modern technology to predict any future flash flood and storm water in Duhok city center as there is lack of similar studies for important urbanized this new city in the Region. In order to get use from the outputs of this study (TR-55), HMS applications are chosen to find the runoff in the city watershed in the bases of hourly intensity to secure the accuracy of the result of study. This study represents one of the basic pillars to enhance the scientific bases and the need for the best infrastructure for the Duhok city and aiming to reduce the impact of risk to the population and properties.