Turizm sektörüne bağlı olarak yaşanan iş gücü göçünün coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak analiz edilmesi
Analysis of labor migration between districts due to agriculture, tourism and industry sectors using geographical information systems
- Tez No: 815156
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yerleşim yerleri, farklı dinamikler neticesinde nüfus hareketleri yaşamaktadırlar. Ekonomik, sosyal ya da kültürel sebepler nüfus hareketleri için kentlerde çekici ya da itici güç olabilmektedirler. Göçe sebep olan en büyük etmenlerden birinin istihdam olanakları olduğu bilinmektedir. Toplumların daha iyi şartlarda yaşama arzusu, daha iyi şartlarda eğitim alma, çalışma, sosyal hayat yaşayabilme güdüleri göç olgusunu ortaya çıkarmaktadır. Göç zamana bağlı olarak ya da sürekli olarak yaşanabilmektedir. Bu bağlamda dönemlere bağlı olarak yaşanan göçün mevsimlik göç olarak kavramsallaştığı görülmektedir. Mevsimlik göçün temelinde ise ekonomik sebeplerin yattığı, bireylerin dönemsel olarak istihdam edilebilme arzusuyla göç ettiği çeşitli araştırmalar sonucunda varılan sonuçlardandır. İş gücü göçünü kendi içerisinde değerlendirebilmek için istihdam türlerine göre gruplamak ve analiz etmek gerekmektedir. Bu bağlamda çalışma yapılırken tarım, turizm ve inşaat sektörlerine ait iş gücü göçü verileri kullanılarak, turizme dayalı iş gücünün Türkiye'nin il ve ilçeleri arasındaki akışı oransal olarak tespit edilmiştir. Elde edilen verilere dayanılarak, Türkiye'nin kıyı şeridinde bulunan ve ekonomisinde turizm sektörünün önemli yer tuttuğu iller belirlenerek, bu iller özelinde iş gücü akışının hangi il ve ilçeler arasında gerçekleştiği incelenmiştir. Çalışma, coğrafi bilgi sistemleri yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Settlements experience population movements as a result of different dynamics. Economic, social or cultural reasons can be attractive or driving forces for population movements in cities. It is known that one of the biggest factors causing migration is employment opportunities. The desire of societies to live in better conditions, their motivation to receive education, work and social life under better conditions leads to the phenomenon of migration. Migration can occur over time or continuously. In this context, it is seen that the migration experienced depending on the periods is conceptualized as seasonal migration. It is one of the conclusions reached as a result of various studies that economic reasons lie on the basis of seasonal migration, and individuals migrate periodically with the desire to be employed. In order to evaluate labor migration in itself, it is necessary to group and analyze it according to employment types. In this context, while the study was conducted, labor migration data belonging to agriculture, tourism and construction sectors were obtained and the flow of tourism-based labor force between Turkey's provinces and districts was determined proportionally. Based on the data obtained, the provinces located on the coastline of Turkey and in which the tourism sector has an important place in the economy were determined, and in which provinces and districts the labor flow took place in these provinces was examined. The study was carried out using geographic information systems software.