Etibank'ta (1938-1987 yılları arasında yapılan eğitim faaliyetlerinin maliyeti nedir? Eğitim planları ile eğitim bütçeleri arasında tutarlılık var mıdır?
- Tez No: 4567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
"ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Etibank'da yürütülen eği tim faaliyetlerinin planlanmasında karşılaşılan sorunlara ışık tutmak, eğitim bütçesinin hazırlanma ölçütlerini ortaya koymak ve çeşitli öneriler yoluyla eğitim çalışmalarının yü rütülmesine katkıda bulunmaktır. Araştırma 1983-1987 yılları arasında yapılan eğitim faaliyetleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın Evrenini Etibank'ın bütçesi, çalışma evrenini ise Bankanın genel büt çesinden Eğitim Müdürlüğü ' ne ayrılan ödenekler, kısacası Eğitim Müdürl üğü' nün bütçesi oluşturmuştur. Tarama modeline dayanılarak yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler ve bilgiler ışığında özetle aşağı daki sonuçlara varılmıştır. Bankada eğitim planlaması çalışmaları her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Eğitim planlarının hazırlanması sırasın da göz önüne alınan en önemli ölçüt Bankanın genel amaçları dır. Etibank'ın gereksinim duyduğu alanlarda eleman yetiştir mek temel prensiptir. Uzun vadeli hedefleirin saptanmadığı. Ban kada eğitim faaliyetleri yıllık programlar aracılığı ile yü rütülmektedir. Eğitim Müdürlüğünde mali konularda yetişmiş uzman personelin olmaması özellikle eğitim bütçesinin hazır lanması sırasında çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan bütçede, eğitim, amacıyla yapılan birçok harcama kaleminin bütçe dışı bırakılması eği tim harcamalarının doğru olarak tahmin edilmesini engelle, mektedir. Bankada eğitim ile ilgili kararlar Genel Müdür Baş kanlığında toplanan ve bütün genel birim müdürlerinin katıl dığı Eğitim Kurulunda alınmaktadır. Araştırma sonunda aşağıdaki öneriler geliştirilmiştir.1. Günümüz teknolojik gelişmelerin getirdiği yenilik ler eğitim programlarına yansıtılmalıdır. 2. Eğitim ortamları ve araç gereçler için uzun vadeli yatırımlar yapılmalıdır. 3. Eğitim Müdürlüğünde en az 1 veya 2 mali uzman is tihdam edilmelidir. 4. Eğitim planları ile eğitim bütçeleri arasında uyum sağl anma! ıdır. 5. Bölgesel eğitim siteleri kurularak aynı yöredeki personelin bu merkezlerde eğitilmesi sağlanmalıdır. 6. Eğitim yapılacak yer ekonomik ölçütlere göre seçil melidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY IN RESPECT TO A RESEARCH MORU ON FACILITIES IN TRAINING The essential and main purpose and scope of the present work and study is to settle and give directives to any problems and contraversies that may be encountered during planning of training activities being handled by ETİBANK, to help to fix finding of a criterion on which bases tra ining budget to be prepared,, and to contribute to some extent on implementation of training works throught furnishing certain proposals and offers. The present research covers training activities held in 1983- 1987 years with limited works only confined in Bank's inter nal services. Financing of such study has been executed through payments allocated from ETIBANK's budget for the research and from BANK'S General Budget for the work, secu red to the Training Department. The followings are the summary of results obtained from handling of research work: It has been surveyed and observed that training planning works in the Bank has been made in good order in each year. The most important criterion taken into account during preparati on of training plans has been the Bank's general, policy to attain. In the Bank where long term targets are waived training process has been performed by means of annual training programs. Absence of expert personnel on financial subjects at the Training Department has been resulting various problems, especially during preparation of budget for training. Several expense items in the budget created by the Training Department have been excluded fr©m the relevant budget. Decisions respecting training.have been taken by the Board of Training. As. a result of investigation it is found that the following particulars must have been specifically expanted and deve- 1 oped : 1. State-of-Art technology and improvements mus have been reflected onto the training plans and programs. 2. Long-term investments in respect to training points and media shoul d be made. 3. Minimum one or two financial experts must be employed in the Training Department,4. Consistency should be secured between the Budget and the Plan 5. Regional training central buildings must be established and set up.' 6. Places for training purposes must be selected 4n accordance with due consideration of economical çapabil i ties of the trainees.