Emission inventory applications in İzmir Region
  1. Tez No: 45664
  2. Yazar: SEDAT KENDİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kemalpaşa bölgesinin yoğun bir sanayi bölgesi olması ve yerleşim bölgelerine yakınlığı nedeni ile bu yöredeki emisyon yükü ve kirletici envanterleri araştırılmıştır. Sanayi kuruluşlarının kapasiteleri, hammadde-ürün dengeleri, sarfettikleri elektrik ve harcadıkları katı, sıvı, ve/veya gaz yakıt miktarları ile tesiste yer alan baca, kazan, arıtma tesisi özellikleri hazırlanan anket formları yardımıyla gerekli datalar haline dönüştürülmüştür. Bu datalar, Corin-Air ve EPA Emisyon faktörleri yardımıyla yöredeki kirletici miktarları hesaplanmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, the target is to establish the emissions and the pollutant source inventory of Kemalpaşa region because of its industrialisation and closeness to the residential area. The data are created from the questionnaires prepared and full with questions of annual capacity, consumption of fuel, water, and electricity, working hour, boiler types, chimney properties,... etc. From the data gotton and the emission factors the pollutant amounts in the air per unit production are calculated. As a result I found out that the majority of the pollutants in the Kemalpaşa atmosphere is SOx. IV