Measurement and evaluation of loads and convergences in underground coal mines with regard to roaf control
Yeraltı kömür işlletmelerindeki tavan kontroluna yönelik yük ve konverjansın ölçümü ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 45671
  2. Yazar: GÜRCAN KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, Garp Linyitleri İşletmesine bağlı Tunçbilek, Ömerler ve Ege Linyitleri İşletmesine bağlı Darkale yeraltı ocaklarında arkadan göçertmeli uzun ayak yöntemi ile üretim yapılan yedi ayrı uzunayakta farklı zamanlarda yük ve konverjans ölçümleri yapılmıştır. Yük ve konverjans ölçümleriyle beraber ayaklardaki tahkimat yoğunlukları belirlenerek ortalama ve maksimum yük yoğunlukları hasaplanmıştır. Ayrıca Ömerler yeraltı ocağında yalancı tavan yüksekliğinin belirlenmesi amacıyla, galeri tavanına yerleştirilen aparatlarla ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerin yapıldığı yediuzun ayak için teorik analizler yapılarak yük yoğunlukları hesaplanmıştır. Elde edilen değerler ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, load and convergence measurements were taken from seven different longwalls of Tunçbilek and Ömerler colliery run by Western Lignite Corporation and Darkale colliery run by Aegean Lignite Corporation, which employ longwall mining with sublevel caving. As well as load and convergence measurements, the mean and maximum load densities have been estimated by determining the support densities in the longwalls. In addition, same measurements were taken from the device located on the roof of drifts, in order to determine the height of immediate roof in Ömerler colliery. Load densities have been estimated by using theoretical analysis for the seven longwalls. The results obtained have been compared to the actual measured results.