Performance appraisal and human resource information system as an integral part of personnel/human resource management
Personel/insan kaynakları yönetiminin bütünleşmiş bir parçası olarak performans değerlendirme ve insan kaynakları bilgi sistemi
- Tez No: 45670
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ill ÖZET İşin hacmi ve türü ne olursa olsun, bir organizasyonun en önemli unsuru insandır. Personel/İnsan Kaynakları Yönetimi, yönetimin insan boyutuyla ilgilidir. İşyeri hakkında büyük beklentileri olan, değişen ve daha çok talep gören işgücü, hızla ilerleyen teknolojiler ve uluslararası etkiler işin doğasını değiştirmektedirler. İnsan Kaynaklarını motive ve memnun eden bir iş ortamı yaratmak ve sağlamak gün geçtikçe kritik hale gelmektedir. Bu yüzden, Persnel/İnsan Kaynakları Yönetimi günümüzde daha önemli hale gelmiştir. Performans Değerlendirme, bir organizasyonun yaşamsal fonksiyonu olan insanın gelişiminde kilit noktadır. Performans Değerlendirme, ödüllendirme, terfi, transfer, tayin, işten çıkarma, işe alma, kariyer gelişimi, ve eğitim konularında karar almak gibi yönetimsel açıdan geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Son günlerde kamu ve özel sektörde yönetimin bir özelliği haline gelmiştir. Bu çalışmada, bir kamu işletmesi için Personel Başarı Değerlendirme Sistemi geliştirilmiş, insan Kaynakları ile ilgiii uygulamalarda personel ve iş ile ilgili verilerin kayıt ve erişiminde kullanılmak üzere bir İnsan Kaynaklan Bilgi Sistemi oluşturulmuştur. Bilgi Sisteminin oluşturulmasında DBASE4 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regardless of size or type of business, people are the most important asset of any organization. Personnel/Human Resource Management (P/HRM) is concerned with the 'people' dimension in management. Changing and more demanding labor force with high expectations about the work place, rapidly advancing technologies, and international influences are changing the nature of the work itself. It is becoming increasingly critical to create and maintain a work environment that motivates and satisfies human resources. Thus, P/HRM become more important today. Performance Appraisal is a key element in the use and development of an organization's most vital resource-its employees. Performance Appraisal is used for a wide range of administrative purposes, such as making decisions about promotions, rewards, transfers, layoffs, terminations, career development, training and education, and the recruiting of new employees. More recently, it has become a feature of management in both public and private sector. In this study, a Personnel Performance Appraisal System was developed in a public sector company, and Human Resource Information System was designed to store and retrieve personnel and job data for applications in Human Resource Decision Making. DBASE4 was used in developing Information System.