Son dönem Osmanlı yemek kültüründe Ermeni mutfağının katkısı: Ermeni harfli Türkçe yemek kitapları
The contribution of Armenian cuisine to late Ottoman food culture: Cookbooks in Ottoman-Turkish in the Armenian script
- Tez No: 456726
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan Ermeniler, yemek kültürü de dahil olmak üzere birçok alanda Osmanlı kültür hayatını oluşturan halklardan bir tanesi olmuşlardır. Osmanlı Ermenileri'nin uzun yıllar Osmanlı şemsiyesi altında yaşamış olmaları ve Klasik Ermenice'ye hakim olmakta zorlanmaları gibi nedenlerden dolayı, kilise tarafından dini metinler Ermeni harfleriyle Türkçe yazılmaya başlanmıştır ve 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar devam eden sürede, her türlü konu hakkında bu şekilde yazılmış birçok eser ortaya konmuştur. Bu tez de, Ermeni harfli Türkçe yazılıp bugüne kadar ortaya çıkarılmış yedi adet yemek kitabının fihristlerini inceleyerek birbirlerinden ne ölçüde etkilendiklerini göstermeyi amaçlamaktadır. Ermeni harfli Türkçe yemek kitapları bibliyografyası oluşturulduktan sonra, bu kitaplarda yer alan yemek tariflerinin yabancı mutfaklarla olan etkileşimi görülecektir. Gelecek çalışmalara kaynak olabilmesi adına, bir tanesi dışında hiçbirisi Türkçe'ye çevrilmemiş olan bu kitapların fihristleri ve önsözlerinin çevirileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Armenians, one of the communities that lived under the rule of the Ottoman Empire, had many contributions to Ottoman cultural life including the food culture. Many religious texts were written in Ottoman-Turkish with the Armenian script by the church due to the lack of the ones who know the Classic Armenian as the result of living under the rule of the Ottoman Empire. Accordingly, many books in various topics were written from the eighteenth century to the beginning of the twentieth century in this fashion. This thesis examines the table of contents of seven different cookbooks and discovers the extent to which they were influenced by one another. Following to the formation of the bibliography of Ottoman-Turkish cookbooks written with the Armenian script, it will be shown that being influenced by foreign cuisines led to the choice of some recipes. In order to be a guide for further research, this thesis will provide the translations of tables of contents and prefaces of these seven cookbooks, only one of which was translated to Turkish.