Essays on representative democracy
Temsili demokrasi üzerine makaleler
  1. Tez No: 456730
  2. Yazar: HAYRULLAH DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN LAINE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışması temsili demokrasi ve parti listesi nispi temsil yöntemlerinin aksiyomatik ve stratejik yaklaşımlar üzere incelenmesi özelinde, dolaylı oy prosedürleri ile ilgilidir. Giriş bölümünde, temsili demokrasinin genel çerçevesi açıklanmakta, takip eden bölümlerde derinlemesine incelenen sorulardan bahsedilmekte ve bu bölümlerin ana sonuçları özetlenmektedir. 2. bölümde, referandum paradoksunun bir güçlendirilmesi teklif edilmekte ve dolaylı oy prosedürlerinin oldukça büyük bir sınıfı için, doğrudan ve dolaylı seçim sonuçları arasındaki bu güçlü formdaki tutarsızlığın hakim olduğu gösterilmektedir. 3. bölümde, birden fazla seçim bölgesinin olabileceği ve partilerin davranışlarının belirsiz olmasının mümkün olduğu bir ortamda, birtakım siyasal rekabet oyunları incelenmektedir. Bu oyunlarda denge varlığı ve dengenin özellikleri ile referandum paradoksunun var olup olmaması arasındaki ilişki özel bir dikkatle ele alınmaktadır. 4. ve 5. bölümler karşılıklı oy değiştirme, seçmen gruplarının kendi aralarında oy alışverişi ile iki basamaklı seçim sistemlerini manipülasyonuna, yani özel bir tip grup manipülasyonuna adanmıştır. 4. bölümde karşılıklı oy değiştirmelere duyarsızlık özelliği taşıyan, çok değerli, iki aşamalı prosedürlerini; seçmen güdülerini modellemek için tercih genişletmeleri kullanarak incelemekteyiz. Kelly ve Fishburn tercih genişletmeleri için oy değiştirmelere duyarsızlık özelliği taşıyan çoğunluğa dayalı prosedürler karakterize edilmekte, ve puanlama kurallarına dayalı her prosedürün oy değiştirme ile manipülasyona açık olduğu gösterilmektedir. 5. bölümde, oy değiştirmeye duyarsızlık özelliği taşıyan tek değerli prosedürler analiz edilmektedir. Oy değiştirmeye duyarsızlığın diğer arzu edilen özellikler ile birlikte diktatörlüğe ya da ters diktatörlüğe yol açacağı gösterilmektedir. Son olarak, 6. Bölümde, parti platformlarının endojen olarak destekçilerinin tercihlerinin tercihlerine göre belirlendiği bir ortamda, parti platformlar“kararlı”olsa bile, parti listesi nispi temsil kuralı ile gerçekleşecek dolaylı seçimlerin sonuçlarının doğrudan seçimler sonucuna göre Pareto egemen bir sonuca yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about indirect voting procedures, comprising axiomatic and strategic approaches to representative democracy and of party list proportional representation methods. In the Introduction, we briefly explain the framework on representative democracy and give an overview of questions examined in each of the following chapters while mentioning the main results. In Chapter 2, we propose a strengthening of the referendum paradox and show that for a rather large class of indirect voting procedures this stronger form of inconsistency between direct and indirect election results prevails. In Chapter 3, we examine existence and properties of equilibria for several games of political competition with possible ambiguity in parties' behavior in a setting where there may be multiple electoral districts. Special attention is paid to the relation between the existence/properties of equilibria of these games and whether the referendum paradox holds. We show that the non-existence of equilibria may not be directly attributed to the referendum paradox. Chapter 4 and 5 are devoted to vote swapping, a specific type of group manipulation (by voters) in two-tiers elections, where groups of voters manipulate by exchanging votes. In chapter 4, we study multi-valued two-stage procedures that are immune to vote-swapping using preference extensions to model the incentives of the voters. We characterize the subset of swapping proof procedures based on majority voting for the Kelly and Fishburn preference extensions, and show that no procedure based on scoring rules is swapping proof. In Chapter 5, we analyze single-valued procedures that are immune to vote-swapping. We show that swapping proofness combined with other desirable properties leads to dictatoriality or anti-dictatorial rules. Finally, in Chapter 6, we demonstrate that the outcome of indirect elections under party-list proportional representation may lead to an outcome that is Pareto-dominated by the direct elections outcome; in a setting where party platforms are endogenously determined by their supporters preferences, even when the party platforms are“stable”.