Capital structure decisions and its impact on company's return performance
Sermaye yapısı kararları ve işletmenin getiri performansına etkisi
- Tez No: 456760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı sermaye yapısı kararları ile işletmenin karlılık performansı arasında bir ilişki olup olmadığının hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören geniş bir firma örneklemi kullanılarak Analiz edilmesidir. Bu çalışmada Panel Veri Analizi kullanılarak bağımlı değişken“İşletilen Sermaye Karlılığı”ile bağımsız değişken“Uzun Vadeli Kredilerin Sermayeye Oranı (Finansal Kaldıraç)”ve kontrol değişkenleri“Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kar Marjı”,“Cari Oran”ve“Hisse Senedi Volatilitesi”arasındaki ilişki belirlenmiştir. Çalışma“İşletilen Sermaye Karlılığı”nın t+1 ve t+2 dönem verileri kullanılarak tekrarlanmıştır. T ve t+1 dönemleri için“İşletilen Sermaye Karlılığı”ile“Finansal Kaldıraç”arasında anlamlı ve negatife bir ilişki gözlemlenirken t+2 dönemi için anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. İstatistiksel çalışmanın sonuçları, karlı firmaların öncelikle birikmiş karlardan doğan iç kaynakları tüketmeden borçlanma yapmayacağını öngören Finansman Hiyerarşisi Teorisini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between capital structure decisions and company's return performance using a large sample of Turkish firms listed in Istanbul Stock Exchange (BIST). In this study panel data analysis has been used to determine relationship between ROCE (Return on Capital Employed) as dependent variable and“long term debt to equity”ratio as independent variable as well as EBITDA Margin, Current Ratio and Stock Price Volatility as control variables. Study has been iterated by using deferred ROCE variable on (t+1) and (t+2) periods. Significant negative correlation found between return and leverage on t and t+1 periods but on t+2 period significant correlation could not be observed. Results of statistical study confirmed the pecking order theory as profitable companies will first utilize their internal funds before exploring external debt options.