Working with the 'cancer of the diseases': Phenomenology of being a psychotherapist working with torture survivors in Turkey
'Hastalıkların kanseri' ile çalışmak: Türkiye'de işkence görmüş bireylerle çalışan bir psikoterapist olmanın fenomenolojisi
- Tez No: 456759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma işkence görmüş bireylerle psikoterapi çalışması yapan profesyonellerin bireysel deneyimlerini ve yaptıkları işten nasıl etkilendiklerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Giriş kısmında, işkence konusu geniş bir çerçevede ele alınmış, işkence ile çalışan ruh sağlığı uzmanlarının olası deneyimleri hakkında kapsamlı bir literatür anlatımına yer verilmiştir. Araştırmacı, işkence gibi evrensel bir sorunun Türkiye'de nasıl deneyimlendiğini ve geniş kapsamlı etkilerini, işkence görmüş bireylerle en yakın temasta bulunan psikoterapistler gözünden anlamlandırmaya çalışmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, 10 psikoterapistle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen kalitatif datanın Yorumlayıcı Fenomenolojik Analizi sonucunda, 6 ana tema ortaya çıkmıştır: Şiddetle çevrili olmak, Güvensizlikten esnek dayanıklılığa, 'Hastalıkların kanseri' ile çalışmak, İç içe geçme, İşkencenin iki yüzü, ve Her şeye rağmen devam etmek. Sonuçlar literatürle bağlantılı olarak tartışılmış ve ruh sağlığı uzmanları ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine personal experiences of psychotherapists who work with torture survivors and how they are affected by their work. Introduction part includes a comprehensive literature about subject of torture and possible experiences of mental health professionals who work with torture. Researcher tried to understand how torture as a universal problem has experienced in Turkey and extensive effects of torture from the psychotherapists' point of view, which is the closest contact with survivors. In line with these objectives, in-depth interviews has made with ten psychotherapists who are currently working with torture survivors or who had been working in the past. As a result of Interpretative Phenomenological Analysis of the obtained qualitative data, 6 main themes emerged: Surrounded by Violence, Insecurity vs. Resilience, Working with the 'Cancer of the Diseases', Intertwining, Two Faces of Torture, and Keeping Oneself Going. The results are discussed in connection with the literature and some clinical implications are presented for mental health professionals and researchers.