Production and properties of al-based metal matrix composites
Alüminyum esaslı metal matris kompozitlerin üretimi ve özellikleri
- Tez No: 45678
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu çalışmada, SiC ile takvryelendirilmi Alüminyum esaslı kompozitlerin üretimine çalışılmıştır. Daha sonra bunların özelliklerini ortaya koyacak incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmada AlSiîOMg ve Al 99.5 alaşımlarının karıştırılması ile elde edilen AÎSİ5 alaşımı kullanılmıştır. Takviye olarak abrasif tip yeşil " SiC tozu kullanılmıştır. Yüzde 10-15-20-25-30 oranında SiC tozu compocasting tekniği kullanılarak alaşıma katılmıştır. îşlem esnasında karıştırmaya etki eden değişkenler ıslatılabilirlik sorununun üstesinden gelinmesi açısından önemlidir. Bu nedenle bu değişkenler incelenmiştir. Üretilen kompozitlerin mikroyapılan, tane dağılımları, sertlikleri, yoğunlukları, yüzey pürüzlülükleri ve abrasif aşınma davranışları araştırılmıştır. Sonuç olarak Al ve SiC taunun karışması sağlanmıştır. Yapıda poroate ve segregasyonlar görülse de çalışma başarılı sayılabilir. Çünkü bu kusurlar daha sonraki extrüzyon, haddeleme, dövme gibi işlemlerle iyileştirilmektedir. Toz ilavesi Al alaşımlarının sertlik ve aşınma gibi özelliklerini iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, Al-based composites reinforced with SiC particulate were tried to produce.“Then, they were examined to bring up their properties. In this work, AİSİ5 alloy was used as matrix alloy, which is obtained by means of mixing of AlSilOMg and Al 99.5 alloys. The abrasive grade ”green " SiC particles were used as reinforcing. The 10-15-20-25-30 vol. pet SiC were added into the alloy by using the ©ompocasting technique. A mixer was designed to mix the SiC particles and alloy. The process variables are very important to cope with the wettability problem between the liquid metal and the ceramic particles. So the mixing variables were examined The produced composites were examined in different ways such as rnicrostructural and metallographic analysis, spectral analysis, density, hardness and surface roughness measurements, and abrasive wear test. As a result the mixing of Al alloy and SiC particles is succeeded. Eventhough the porosities and segregations are seen, our work should be accepted successful. Because these defects are eleminated by the extrusion, hot rolling, or forging, the particle addition improves the properties of At alloys such as hardness and wear resistance.