Three dimensional stress analysis in the premolars which is restorated by porcelain and composite materials
Porselen ve kompozit malzemelerle onarılmış küçük azı dişinde üç boyutlu gerilme analizi
- Tez No: 45677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Gelişen endodontik tedavi yöntemleri krom kısmı kısmen yada tamamen harap olmuş dişlerin restore edilerek korunmalına olanak sağlamaktadır. Bu tip dişlerde tutuculuk için kanala yerleştirilen millerden yararlanılır. Kron hasan ise değişik materyallerden corelar ile restore edilerek dişe krem uygulanır. Çalışmamızda alt küçük an dişe uygulanan değişik post-core uygulamalarında çiğneme kuvvetinden dolayı değişik restorasyon bölgelerinde ve dentinde oluşan gerilmeler üş boyutlu sonlu elemanlar analla (3-D FEA) yöntemi ile incelenmiştir. Oluşturulan restorasyaolardaki değişik İmgelerin gerilme değerleri birbirleriyle karşılaştırmalı olarak grafikler halinde gösterilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde komposit coceların en zayii; amalgam core'ların oamposit corelara oranla daha güçlü, döküm core'îann en güçlü olduğu gözlenmiştir. En dengeli gerilme dağılımı tek parça döküm pott-core'da, en kötü gerilme dağdım ite çelikten yapılmış post ve komposit care'lu uygulamalarda görülmüştür. Uygulanan kaplama çeşitleri incelendiğinde en dengeli gerilme dağılımı titanyum destekli porselen kronlarda en kötü gerilme dağılımı ise Cr-Hi destekli akrilik uygulamalarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The improving mdodontic treatment methods make the protection af partly or fully damaged crowns possible by restoring them. During the restoration of such kind of teeth, posts axe placed into the channels in order to achieve retention. The application of a new crown to the tooth for restoring crown damages is done by the use of cores, which consist of different materials. In our study, the stresses produced at the dentin and various restoration regions doe to the chewing load in the mandibular second premolar, where various post-core applications are earned out, are examined by the three-dimensional finite element analysis (3-D PEA) method. Graphics are presented showing the comparison of stress values at various regions on the restorations formed. When the findings gathered are evaluated, it has been observed that composite cores are the weakest, amalgam cores are stronger compared to composite cores and cast cores are the strongest among these three. The most equal stress distribution is obtained in cast post-cores and the worst stress distribution is met in steel post and composite cor© applications. When ©jammed in terms of crown types the, most equal stress distribution is seen in titanium reinforced porcelain crowns; while the worst stress distribution is observed in Cr-M reinforced acrylic crown applications.