Güney Marmara panayırları
County fairs in the Southern Marmara
  1. Tez No: 456833
  2. Yazar: UĞUR DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Dünyada insanlık tarihi kültürle beraber gelişmektedir. Bu gelişim içerisinde farklı milletlerin katkıları vardır. Bu katkılar kimi zaman ortak bir ürün üzerinde birleşebilir. Panayırlar da birçok milletin kültürel olarak katkı verdiği ortak ürünlerden birisi olarak sayılabilir. Panayırlar, gezici birer ticaret ve kültür merkezi olarak insanlık tarihi içinde uzun zamandır varlıklarını korumakta ve birçok milletin de kültür hazinesi içinde yer almaktadır. Bu çalışmada da amaç panayır olgusunun Güney Marmara örneklemiyle Türk kültürü içindeki yerini görmek ve toplumda yarattığı etkiyi ortaya koyabilmektir. Panayırlar ile ilgili olarak Türkiye'de yapılan çalışmalara bakıldığında bunların çoğunlukla ekonomi ve tarih alanlarında yapıldığını ancak halkbilimi alanında böyle bir çalışmanın olmadığı fark edilmiştir. Sadece ekonomik ve tarihi olarak değil kültürel olarak da önemli bir oluşum olan panayırların incelenmesi bu yüzden gerekli görülmüştür. Bu yönden de panayır kavramını, içeriğini, işleyişini ve etkilerini halkbilimi açısından değerlendirmek için bu konuda bir çalışma yapmak istenilmiştir. Çalışmada, Balıkesir ve Çanakkale illerinde kurulan panayırlar örnek alan olarak seçildi. Bu iki ilin ilçe ve köylerinde kurulan panayırların yapısı, özellikleri ve içerikleri değerlendirilerek Türk kültürü içinde panayır kavramını açıklayarak; panayırların sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri gösterilmek istenmektedir. Anahtar Sözcükler Panayır, Balıkesir, Çanakkale, Halkbilimi, Ticaret, Kültür, Türk Kültürü.
Özet (Çeviri)
It is developing together with the culture history of mankind in the world. There are contributions of different nationalities in this development. These contributions can sometimes unite on a common product. county fairs also considered as one of the joint products that provide cultural contributions of many nations. County fairs, roaming protect their long presence in human history as a commercial and cultural center, and many people also take part in cultural treasures. In this study, in order to see the place in Turkish culture and put forward the concept of the county fair the impact in the community. Considering the work done in Turkey about the county fairs that they mostly made in economy and history, but it has been noticed that such a study in the field of folklore. Just as examining the development of the county fair, an important economic and cultural history is not so necessary. This aspect of the county fair concept, content, to assess the functioning and effects in terms of folklore have been requested to make a study on this issue. In the study, established in Balıkesir and Çanakkale were selected as the sample area for county fairs. The structure of the county fair established within the borders of these two cities, features and content are evaluated by explaining the concept of fair Turkish culture; fair social, cultural and economic effects are intended to be shown. Key Words County Fair, Balıkesir, Çanakkale, Folklore, Trade, Culture, Turkish Culture.