Popliterarische tendenzen in ausgewählter literatur eine komparative studie zwischen den werken von Christian Kracht und Hakan Günday
Edebiyatta pop-yazınsal eğilimler Christian Kracht ve Hakan Günday yapıtlarında karşılaştırmalı bir inceleme
  1. Tez No: 456840
  2. Yazar: BESTE HERTSCH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BİLGE KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, 90'lı yıllarda Almanya'da ortaya çıkan Alman Pop-yazını akımının ana kavramları, Türk yazar Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra adlı yapıtı üzerinde yapılan bir karşılaştırmayla incelenmiştir. Alman pop yazınının çıkış noktası olarak ise yazar Christian Kracht'ın yapıtı Faserland ele alınmıştır. Kracht ana tema olarak hayatı pop müzik üzerinden aktarırken; kuşakların çatışması, gençlik ve toplum, cinsiyet sorunsalı ve cinsellik, toplum eleştirisi, seyahat yazıları, marka fetişizmi, uyuşturucu tüketimi, gençliğin umutsuzluğu ve ana karakterlerin ölümü ironik bir dille aktarılan ana konulardır. Benzer yaklaşımları genç okuyucular arasında hatırı sayılır bir ün kazanan yazar Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra adlı yapıtında da görebiliriz. Günday'ın tabuları aşan, direk ve alışılmadık biçemiyle oluşturduğu yapıtları henüz belirli bir kategoride sınıflandırılamazken edebiyatta yeni bir alan açmaktadır. Günday, bu çalışmada ele alınacak olan yapıtı Kinyas ve Kayra'da Kracht ile biçem olarak benzer motifleri kullanmaktadır. Bu çalışmada, Kracht ve Günday'ın yapıtları Faserland ve Kinyas ve Kayra'nın Alman pop yazını esasları çerçevesinde ele alınarak incelenmesi ve iki yazarın biçemleri arasındaki benzerliklerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Kracht, Faserland, Günday, Kinyas ve Kayra, Alman pop yazını, karşılaştırmalı inceleme
Özet (Çeviri)
This work compares the key reasons from the German Pop literature that specifies the turn of 90s in Germany towards the work of Hakan Günday. The initial point of the so called German Pop literature is the novel Faserland from Christian Kracht. Kracht reflects life through pop music as a key topic, clashes of generations, youth and society, gender trouble and sexuality, criticism of society, travel writing, label fetishism, drug consumption, hopelessness of the youth, death of main characters are key points in his novels, which are presented through an ironical style. Similar visions can be seen in Hakan Gündays novel Kinyas ve Kayra, which is famous belong young Turkish readers. His unusual and direct style without taboos ranks his writings that cannot be classified in a certain categorie yet, in a new field of Turkish literature. Günday as well uses nearly the same motives like Kracht in his novel Kinyas ve Kayra. The aim of this work is to compare sorted novels Faserland and Kinyas ve Kayra according the key notes of German Popliterature. This work for a master degree proves the parallels of Kracht and Günday and tries to prove their similarities. Keywords Kracht, Faserland, Günday, Kinyas ve Kayra, German Popliteratur, Komparatistik