Phase detection for the control purposes
- Tez No: 45685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada faz dedekte etme işlemi için çeşitli metodlar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Tarihsel gelişimi, yapısal özellikleri ve önemine yer verilmiştir. Bilindiği gibi elektronik uygulamalarda önemli yeri olan faz dedektorü, giriş sinyali ile referans sinyali arasındaki faz farkı ile ilgili bir hata işareti oluşturur. Genel olarak faz dedektörleri, faz kilitlemek' çevrimler içersinde yer almaları sebebiyle PLL'İere geniş ölçüde yer verilmiştir. Aynı zamanda bu teorik çalışma pratik devreler ile açıklanmaya çalışıldı ve distorsiyona uğramış sinyal ve gürültü problemlerini çözmek için devreler önerildi. III
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT PHASE DETECTION FOR THE CONTROL PURPOSES By Şerife YILMAZ Master of Science, My 1995 (B.Sc, Dokuz Eylül University, 1991) 74 Typed Pages Supervised Asst.Prof.Dr. Haldun KARACA This thesis presents several methods described in detail for phase detection. Its history, structural properties and importance are also considered. The phase detector is important to electronical applications and gives us an error signal, which is related to the phase difference between the signal and reference inputs. In general phase detectors take part in phase locked loop (PLL) which is very interesting and useful building block, available from several manufacturers as a single integrated circuit, and then PLL is discussed on a large scale. At the same time, this theoretical study is tried to explain with practical circuits and some devices are offered to solve the problems like that distorted signal and noise. II