Kıyı alanlarında CBS (coğrafi bilgi sistemi) kullanarak, deniz balıkları yetiştiriciliğine uygun alanların saptanması
Determining suitable areas for aquaculture in the coastal zones by using GIS
  1. Tez No: 45686
  2. Yazar: TUNCAY KULELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Son on yıl içinde, özellikle ban ve güney batı kıyılarımızda akuakülîür sektöründe hızh bir gelişme gözlenmektedir. Bu gelişme, sektörün önemini ortaya koymaktadır. Kıyılardan en uygun biçimde yararlanmak ve kryılan korumak için bu aktrvitelerin niteliklerine uygun yer seçimi büyük önem taşır. Bu çalışma, bilgisayar destekli Coğrafi Bilgi Sistemi - CBS (Geographical Information System - GIS) yöntemini kullanarak, kryısal alaıakültür yapılabilecek alanlarm belirlenmesini içermektedir. CBS kullanarak yapılacak çalışmaların temel prensipleri“ amacm belirlenmesi, veri tabanı oluşturulması, verilerin analizi ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ”dır. Bu prensipler doğrultusunda yöntem, örnek bir uygulamayla somutiaşönîrmştır. Uygulama alam olarak, izmir iline bağa Çeşme - Karaburun Yanmadası'nın güney batısmda yer alan Gerence Körfezi seçilmiştir. Uygulama alanmm coğrafi koordinatları ise, 26° 22' 30“ ve 26° 37* 30”E ile 38° 32' 30“ ve 38° 30' 00”N ' dir. Uygulamada Coğrafi Bilgi Sistemi ve Coğrafi Analiz Sistemi olarak Clark Üniverskesi tarafkdan geliştirilen, raster bazlı IDRISI 4. 1 programı, yardımcı programlar olarak, Aldus Photo Styîer 2.0 ve ERDAS 7.5 görüntü işleme programlan kuHanılmıştir. Donanım olarak HP 80486 DX - 50 PC, HP DeskJet 550C Printer, HP ScanJet Hex optik tarayıcı kullanılmıştır. Çalışmada, Landsat - 4 / TM uydusu aracılığı ile 30x30 m çözümlemeK, 6 ayrı kanaldan sağlanan uzaktan algılama verileri, CBSleri ve akuakülîür için yer seçimi konulannm entegrasyonu sağlanarak, bu entegrasyonun, karar verme sürecine olan etkileri araşünlmışür. Deniz balıklan yetiştiriciliği için fîziko - kimyasal, kafes yapışma iEşkin ve yatmma ilişkin olmak üzere 37 adet yer seçim kriteri belirlenmiştir. Yöntemin somutlaşması için yapılan uygulamada bu kriterlerden aşağıda adı geçen 7 tanesi kııflanıİmışür. Derinlik : 5 metreden fazla Sıcaklık : 5 - 35 °C arasmda Alanın Rüzgara Kapalı Olması Yoldan En Fazla uzakhk : 1500 m Deşarj Noktalarına En Fazla" Yakmhk : 300 m Kentsel Alana En Fazla Yakmlık : 1500 m Tarım Alanlarına En Fazla Yakınlık : 500 mAnaliz, uzaktan algılama ile elde edilmiş uydu görüntülerinin ve veri karmanlarmm analizi olmak üzere İM kısanda gerçeMeşririlmiştir. DDRISI programı aracılığı ile uydu görüntüleri sınıflanmış, görsel kaliteleri arttırılmış ve gerçek dünya koordinatlarına otartulmuştur.Diğer veri katmanları ise yardıma programlar aracılığı ile 1:25.000 ölçekli topografik haritadan, çevre düzeni planından ve işlenmiş uydu görüntülerinden eide edilerek veri tabanma aktarılmıştır. Yöntemin somutlaşması açısından, seçilen 7 kriter doğrultusunda yapılan analizde, akuakültüre uygun alanlar ortaya çıkarılmıştır. Bu alanlar kryı çizgisi boyunca uzanmakta olup, toplamı 841,1211450 hektar olarak belirlenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanarak yapılacak bir çalışmada, deniz balıklan yetiştiriciliğine uygun alan için gerekli olan tüm kriterlerin kullanılması gereklidir. Bu çalışmada deniz balıklan yetiştiriciliğine uygun alanların belirlenmesi açısından yöntemin temel yapısı ortaya konmuştur. Yöntemin sağlamış olduğu en büyük avantaj, karar verme sürecini hızlandırması ve karar verme sürecinde etkili olan tüm kriterleri aynı anda değerlendirebihnesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last 10 years, rapid development was seen in aquacidture sector especially along the western and southern coast of Turkey. This development shows the importance of the sector. Most suitable use of the shores and suitable site selection for these activities is very important for the preservation of thecoastai zones. Tins study is about the suitable site selection for aquaculture in the coastal zone by using a PC based Geographical Information System (GIS). The main components are the“ determination of the goals, developing a database, analyses of the data and evaluation of the analyses results. Under the guidance of these principles the method was developed in a specific application. Gerence Bay which is located in the south-western part of the Çeşme - Karaburun Peninsula of Izmir Province was selected as the application area. The coordinates of the area are 26°22'30”E, 26°3730“ E and 38°32,30”N, 38°30*00" N. Grid based geographical information and image processing system IDRISI 4. 1 which was developed by the Graduate School of Geography at Clark University and also Aldus Photo Styler 2.0 and ERDAS 7.4 image processing software were used in this study. As hardware, HP 80486 DX - 50 PC, HP DeskJet 550C Printer, HP ScanJet ÜÇ optic Scanner were used. Landsat - 4 / TM remotely sensed data (6 channel, 30x30m resolution) was used for the application. This data was integrated with the GIS and aquaculture site selection and the effects of this integration on decision making process was studied. Thirtyseven selection criteria for aquaculture related to physical - chemical sea water quality, cage structure and investment were determined for aquaculture. However only seven criteria were used in the application to reduce the work to a reasonable size. These criteria are: Deeper then 5 meters Between 5 - 35 °C 1500 m 300 m 15:00 m 500 m and Depth Temperature Distance from the road Distance from the discharge point Distance from residential areas Distance from agricultural area Being closed to dominant winds. Analyses were conducted in two different parts: analysis of remotely sensed images and analysis of the layers. With the use of IDRISI software, remotely sensed data was classified, visual quality of the image was increased and referenced for world coordinates. Other data layers imported database from 1:25 000 scale topographic maps, land use plans and processed satellite images by ERDAS and Aldus Photo Styler softwares. Suitable sites were selected as a result of analysis according to the 7 selected criteria. These sites are located along the shore and cover an area totaling 841.125 hectares. In this study, the basic structure of the GIS based method for suitable site selection for aquaculture is submitted. The most significant profit gained is the acceleration of the decision making process and evaluation of all the criteria which are effecting the decision making process at once.