Etodolak'ın stabilite göstergeli sıvı kromatografisi ile ilaç dozaj şekillerinden tayini
A stability indicating liquid chromatographic method for the determination of Etodolac in pharmaceutical dosage forms.
  1. Tez No: 242718
  2. Yazar: CANHASAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Etodolak'ın ilaç dozaj şekillerinden tayini için stabilite göstergeli HPLC yöntemi sunulmuştur. Bu yöntemde; bir ters-faz kolonu (Gemini 5 µ C-18, 110 A, 100 x 4.6 mm.) 1,5 ml/dk akış hızındaki asetonitril: su: fosforik asit (50:50:0,25;h/h) karışımından oluşan bir hareketli faz ile 274 nm dalga boyunda ilaç yardımcı maddelerinden ve safsızlıklardan ayrılması için kullanılmıştır. Kromatografik ayırım 30 ? C'de yapılmıştır.Taze hazırlanmış standart çözelti kromatogramında validasyon prosedürünün bir parçası olan ayrışma, seçicilik, asimetri ve kapasite faktörü gibi çeşitli parametreleri kontrol etmek için sistem uygunluk testleri yapılmıştır. Geliştirilen yöntem tamamen valide edilmiştir. Etodolak için 8,8-780 ? g/mL derişim aralığında doğrusallık elde edilmiştir. Geliştirilen yöntemin geçerliliğini ve uygulanabilirliğini göstermek için geri kazanım çalışması yapılmıştır. Yüksek orandaki geri kazanım; yöntemin, ilaçların formülasyonunda kullanılan katkı maddelerinden ve yardımcı maddelerden etkilenmediğini göstermektedir. Yöntemin stabilite göstergeli olduğunu kanıtlayabilmek amacıyla muhtemel safsızlık maddelerinin kromatografik şartlarda miktar tayini yönteminde girişim yapıp yapmadığı ve bu safsızlık maddelerini tanımlanıp, miktarlandırılması LC/MS kombine sistemi ile incelenmiştir. HPLC sonuçları ile LC/MS sonuçları hem miktar ham de safsızlık sonuçlarına göre karşılaştırılmış ve yöntemin miktar tayini analizi için stabilite göstergeli olduğu ispatlanmıştır.HPLC yöntemi, hammaddede ve farmasötik formülasyonlarda etodolak tayini için hızlı, basit, yüksek kesinlik ve doğruluktadır. Geliştirilen bu yöntem, ekonomik ve zaman kazandırdığı için, kalite kontrol laboratuvarlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A HPLC-UV method is presented for the determination of Etodolac. In this method; a reversed-phase column (Gemini 5 µ C-18, 110 A, 100 x 4.6 mm.) with a mobile phase of acetonitril: water: fosforik asit (50:50:0,25; v/v/v ) at 1,5 ml/min flow rate was used to achieve a good separation, with a detection of 270 nm. The chromatographic separation was performed at 30 oC.System suitability tests were carried out on the chromatogram of freshly prepared standard solutions to check various parameters such as resolution, selectivity, asymmetry and capacity factors as a part of validation procedure. The proposed methods have been extensively validated. Linearity was obtained in the concentration range of 0,0088-0.78 mg/ml for etodolac. In order to demonstrate the validity and applicability of the proposed HPLC method, recovery tests were carried. High percentage recovery shows that the method is free from the interferences of the commonly used excipients and additives in the formulations of drugs. Confirmation of the method stability, possible co-elution with other impurities and excipients, is tested by LC/MS system. Both assay and impurity results are compared with the result of LC/MS system. As a result, it can be concluded that HPLC assay method is stability indicating method.The present HPLC study purposes a rapid, simple, precise and accurate method for the simultaneous determination of etodolac, in raw material and pharmaceutical formulations. The proposed method is suitable for quality control laboratories, where economy and time are essential.