Raymond Williams's 'Structures of Feeling' and 'Elements of residual-emergent-dominan' as reflected in the ethical formations of the eighteenth century: Sarah Fielding's The Adventures of David Simple, Volume The Last, Oliver Goldsmith's The Vicar of Wakefield, Laurence Sterne's A Sentimental Journey Through France and Italy and Henry Mackenzie's The Man of Feeling
On sekizinci yüzyıl etik formasyonlarında Raymond Williams'ın 'Duygu Yapıları'nın ve 'kalıntı-yükselen-egemen öğeleri'nin yansımaları: Sarah Fielding'ın The Adventures of David Simple'ı Volume The Last'ı, Oliver Goldsmith'in The Vicar of Wakefield'ı, Laurence Sterne'in A Sentimental Journey Through France and Italy'si and Henry Mackenzie'nin The Man of Feeling'i
- Tez No: 456854
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez on sekizinci yüzyıl Britanya duygusalcı roman geleneğini, çekişmeleri süren iki etik kuramın temsil edildiği bir kültürel referans sisteminin parçası olarak görmektedir. Raymond Williams'ın kültür teorisi, kültürel değişikliklerin hiçbir zaman sona ermeyeyeceğini ve sürekli yükselen ve kalıntısal güçlerle karşı karşıya kalınacağını ifade eder. Duygusalcı roman öz-çıkara dayalı yükselen ticari etikle toplum çıkarını önde tutan kalıntısal alternatif etik arasındaki gerginliği içselleştir. Öz-çıkar ve etiğin rasyonelleşmesi geleneksel insan ilişkilerinde yıkıma yol açarken insan doğasını da yeniden tanımlamaktadır. Buna tepki olarak Sarah Fielding, Oliver Goldsmith, Laurence Sterne ve Henry Mackenzie, romanları aracılığıyla, feodal sistemin kırsal düzenindeki toplumsal değerleri kısmen yeniden canlandırdıkları dirençli bir alan oluşturmuşlardır. Romanlarındaki karakterler, feodal toprak sahiplerinin geleneksel esirgemeciliğini üstlenerek, insan ilişkilerindeki indirgemeciliğe, yabancılaşmaya ve ticarileşmeye karşı çıkmışlardır. Savundukları kalıntısal alternatif etik, politik bir tepki ve direnç oluşturmuştur. Sonuç olarak, değinilen yazarların seçili romanlarına yapılan referansları temel alarak, bu tez on sekizinci yüzyıl duygusalcı roman geleneğini temsil ettiği mülksüzleştirilmiş ve marjinalleştirilmiş insanların sesini duyurarak yaptığı çoğulculuk, sermayenin tabana yayılmasınından yana çıkarak yarattığı eşitlikçilik ve toplumda anlamlı bir değişiklik oluşturacak sosyal etik açısından yeniden değerlendirmektedir. Anahtar Sözcükler On Sekizinci Yüzyıl Duygusalcı Roman, Duygusalcılık, Raymond Williams, Etik, Sarah Fielding, Oliver Goldsmith, Laurence Sterne, Henry Mackenzie
Özet (Çeviri)
This dissertation looks at the eighteenth-century British sentimental novel tradition as part of a cultural framework in which rivalling ethical theories of the period are represented in a flux of negotiations. Raymond Williams's theory of culture relates that cultural changes are never final, and they are perpetually confronted by emergent and residual forces. The sentimental novel internalizes the tensions between the emergent commercial ethics based on self-interest and the residual alternative ethics centred around communal interest. Self-interest and rationalization of ethics were destroying traditional human relations and redefining human nature. In reaction, Sarah Fielding, Oliver Goldsmith, Laurence Sterne and Henry Mackenzie offered a resistant space in their novels, through which they partially recreated the communal values of the rural estate of the feudal system. Assuming the traditional protectionism of the landed-gentry, the characters in their novels defied the reductionist, alienated and commodified human relations. Their residual alternative ethics was a political reaction and resistance. In conclusion, based on the references to the selected novels of the mentioned writers, this dissertation re-evaluates that the eighteenth-century sentimental novel tradition represents plurality by giving a voice to the dispossessed and marginalized people, egalitarianism by promoting the re-distribution of the capital and social ethics for establishing a meaningful change in society. Key Words Eighteenth-Century Sentimental Novel, Sentimentalism, Raymond Williams, Ethics, Sarah Fielding, Oliver Goldsmith, Laurence Sterne, Henry Mackenzie